Kinetic Triathlon Festival

Fri May 7 - Sun May 9, 2021 Spotsylvania, VA 22551 US Directions
Post Virtual Results! This race has virtual events. If you completed a virtual event, submit your results here. Submit Virtual Results

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Year 2021 2019
Result Set --- Select Results --- Virtual Race
Virtual Race
Sprint Age Group
Kinetic Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Athena
Kinetic Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Clydesdales
Kinetic Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Military
Kinetic Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Paratriathlete
Kinetic Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Novice
Kinetic Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Open Relay
Kinetic Sprint Triathlon Relay
Sprint Assisted Relay
Kinetic Sprint Triathlon Relay
Sprint Aquabike
Kinetic Sprint Aquabike (Individual)
Olympic Age Group
Kinetic Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Athena
Kinetic Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Clydesdale
Kinetic Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Military
Kinetic Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Paratriathlete
Kinetic Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Novice
Kinetic Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Open Relay
Kinetic Olympic Triathlon Relay
Olympic Assited Relay
Kinetic Olympic Triathlon Relay
Olympic Aquabike
Kinetic Olympic Aquabike (individual)
Half Age Group
Kinetic Long Course (Half) Triathlon (Individual)
Half Athena
Kinetic Long Course (Half) Triathlon (Individual)
Half Clydesdales
Kinetic Long Course (Half) Triathlon (Individual)
Half Military
Kinetic Long Course (Half) Triathlon (Individual)
Half Paratriathlete
Kinetic Long Course (Half) Triathlon (Individual)
Half Novice
Kinetic Long Course (Half) Triathlon (Individual)
Half Open Relay
Kinetic Long Course (Half) Triathlon Relay
Half Assited Relay
Kinetic Long Course (Half) Triathlon Relay
Half Aquabike
Kinetic Long Course (Half) Aquabike (Individual)
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Half Clydesdale
Kinetic Long Course (Half) Triathlon (Individual)
Half Assisted Relay
Kinetic Long Course (Half) Triathlon Relay (2-3 members)
Half Collegiate
Kinetic Long Course (Half) Triathlon (Individual)
Sprint High School
Kinetic Sprint Triathlon (Individual)
Olympic Physically Challenged
Kinetic Olympic Triathlon (Individual)
Olympic High School
Kinetic Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Collegiate
Kinetic Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Assisted Relay
Kinetic Olympic Triathlon Relay (2-3 members)
Sprint Athena
Kinetic Sprint Triathlon (Individual)
Half Male Relay
Kinetic Long Course (Half) Triathlon Relay (2-3 members)
Sprint Female Relay
Kinetic Sprint Triathlon Relay (2-3 members)
Sprint Assisted Relay
Kinetic Sprint Triathlon Relay (2-3 members)
Half Physically Challenged
Kinetic Long Course (Half) Triathlon (Individual)
Half High School
Kinetic Long Course (Half) Triathlon (Individual)
Sprint Age Group
Kinetic Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Clydesdale
Kinetic Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Collegiate
Kinetic Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Master Clydesdale
Kinetic Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Military
Kinetic Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Novice
Kinetic Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Physically Challenged
Kinetic Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Male Relay
Kinetic Sprint Triathlon Relay (2-3 members)
Sprint Co-Ed Relay
Kinetic Sprint Triathlon Relay (2-3 members)
Sprint Aquabike
Kinetic Sprint Aquabike (Individual)
Sprint Aquathon
Kinetic Sprint Aquathon
Sprint Duathlon
Kinetic Sprint Duathlon (Individual)
Olympic Age Group
Kinetic Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Athena
Kinetic Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Clydesdale
Kinetic Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Master Clydesdale
Kinetic Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Military
Kinetic Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Novice
Kinetic Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Male Relay
Kinetic Olympic Triathlon Relay (2-3 members)
Olympic Female Relay
Kinetic Olympic Triathlon Relay (2-3 members)
Olympic Co-Ed Relay
Kinetic Olympic Triathlon Relay (2-3 members)
Olympic Aquabike
Kinetic Olympic Aquabike (individual)
Half Age Group
Kinetic Long Course (Half) Triathlon (Individual)
Half Athena
Kinetic Long Course (Half) Triathlon (Individual)
Half Master Clydesdale
Kinetic Long Course (Half) Triathlon (Individual)
Half Military
Kinetic Long Course (Half) Triathlon (Individual)
Half Novice
Kinetic Long Course (Half) Triathlon (Individual)
Half Female Relay
Kinetic Long Course (Half) Triathlon Relay (2-3 members)
Half Co-Ed Relay
Kinetic Long Course (Half) Triathlon Relay (2-3 members)
Half Aquabike
Kinetic Half Aquabike (Individual)
Half Duathlon
Kinetic Long Course (Half) Duathlon (Individual)
Participant Lookup & Tracking
Age Group/Division All Results
Interactive Version
Place Bib Name                Gender City             State Country Run Run  Run   T1      Bike    Bike Bike  T2      Run     Run   Run   Clock     Chip      Pace Age Division Division 
                                                                        Pace Place                 Pace Place                 Pace  Place Time      Time               Place             
===== === =================== ====== ================ ===== ======= === ==== ===== ======= ======= ==== ===== ======= ======= ===== ===== ========= ========= ==== === ======== ======== 
1     291 James Bolze         M      Carlisle         PA    US                     0:16:25 2:16:44 2:27 1     0:02:22 1:36:28 7:22  1     4:11:58.9 4:11:58.9 3:33 25  1        M HDUOA  
2     290 Ricky Su            M      Richmond         VA    US                     0:15:44 2:41:44 2:53 2     0:01:12 1:54:17 8:43  3     4:52:57.1 4:52:57.1 4:07 23  2        M HDUOA  
3     294 Andrew Hackman      M      Washington       DC    US                     0:17:44 3:03:42 3:17 6     0:02:51 1:43:38 7:55  2     5:11:54.8 5:11:54.8 4:23 40  3        M HDUOA  
4     289 Hew Chow            M      Waterloo         ON    CA                     0:17:03 2:46:12 2:58 4     0:01:35 2:15:37 10:21 5     5:20:27.3 5:20:27.3 4:30 23  4        M HDUOA  
5     297 Ronald Charvet, Jr  M      Reston           VA    US                     0:19:10 3:20:06 3:34 9     0:02:24 2:08:25 9:48  4     5:50:05.4 5:50:05.4 4:55 58  5        M HDUOA  
6     300 Soledad Portilla    F      Fairfax          VA    US                     0:20:14 3:17:47 3:32 8     0:03:14 2:19:07 10:37 6     6:00:22.1 6:00:22.1 5:04 44  1        F HDUOA  
7     301 Lisa Armistead      F      Virginia Beach   VA    US                     0:20:34 3:15:21 3:29 7     0:02:40 2:30:36 11:30 8     6:09:10.1 6:09:10.1 5:11 54  2        F HDUOA  
8     7   Philip Deeter       M      Washington       DC    US                     0:20:08 3:24:08 3:39 10    0:02:06 2:24:23 11:01 7     6:10:45.3 6:10:45.3 5:13 56  1        M HDUMOA 
9     74  Tracey Newenhouse   F      West Long Branch NJ    US                     0:26:52 3:54:57 4:12 11    0:01:23 2:59:07 13:40 9     7:22:18.8 7:22:18.8 6:13 58  3        F HDUOA  
11    296 Marshall Younker II M      Berkeley Springs WV    US                     0:19:58 2:45:54 2:58 3     0:01:31                                              46                    
12    299 Allyson Price       F      Kensington       MD    US                     0:17:53 2:58:17 3:11 5     0:02:58                                              37                    


Top Male Finisher - Half DU Overall
Place Name               Bib Age Overall Gender Location         Time      
===== ================== === === ======= ====== ================ ========= 
1     James Bolze        291 25  1       M      Carlisle PA US   4:11:58.9 
2     Ricky Su           290 23  2       M      Richmond VA US   4:52:57.1 
3     Andrew Hackman     294 40  3       M      Washington DC US 5:11:54.8 
4     Hew Chow           289 23  4       M      Waterloo ON CA   5:20:27.3 
5     Ronald Charvet, Jr 297 58  5       M      Reston VA US     5:50:05.4 


Top Female Finisher - Half DU Overall
Place Name              Bib Age Overall Gender Location               Time      
===== ================= === === ======= ====== ====================== ========= 
1     Soledad Portilla  300 44  6       F      Fairfax VA US          6:00:22.1 
2     Lisa Armistead    301 54  7       F      Virginia Beach VA US   6:09:10.1 
3     Tracey Newenhouse 74  58  9       F      West Long Branch NJ US 7:22:18.8 


Top Male Finisher - Half DU Masters OA
Place Name          Bib Age Overall Gender Location         Time      
===== ============= === === ======= ====== ================ ========= 
1     Philip Deeter 7   56  8       M      Washington DC US 6:10:45.3 

Additional results can be found at https://kineticmultisports.com/results/.

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.