Jingle Bell 5K Run/Walk

Sun December 8, 2019 Pembroke, BM 00000

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                    Gender City             State Country Clock   Chip    Pace  Age Age        Division Division 
                                                                        Time    Time              Percentage Place             
===== === ======================= ====== ================ ===== ======= ======= ======= ===== === ========== ======== ======== 
1     99  Calvert Lee             M      Warwick                        17:47.0 17:47.0 5:44  28  72.8       1        M        
2     165 Craig Rothwell          M      St George's            BM      17:53.1 17:53.1 5:46  34  73.6       2        M        
3     87  Christopher Harris      M      Sweetwater       TX    US      17:56.5 17:56.5 5:47  39  75.7       3        M        
4     86  Andrew Haak             M      Paget                  BM      18:02.9 18:02.9 5:49  30  72.0       1        M 18-99  
5     13  Tony Banks              M      Hamilton               BM      19:00.5 19:00.5 6:08  35  69.6       2        M 18-99  
6     75  Andrew Davis            M      Hamilton               BM      19:30.8 19:30.8 6:18  31  66.7       3        M 18-99  
7     161 Chris Cabral            M      St Georges             BM      19:43.3 19:43.3 6:22  31  66.0       4        M 18-99  
8     156 Mark Morrison           M      Somerset               BM      20:11.6 20:11.6 6:31  24  64.2       5        M 18-99  
9     83  Richard Exon            M      Pembroke               BM      20:14.5 20:14.5 6:32  42  68.5       6        M 18-99  
10    176 Reid Robinson           M      Hamilton         NJ    US      20:26.0 20:26.0 6:35  35  64.8       7        M 18-99  
11    89  Mike Higgs              M                                     20:28.4 20:28.4 6:36                 1        M        
12    10  Jennifer Alen           F      Hamilton               BM      20:28.7 20:28.7 6:36  24  71.9       1        F        
13    172 Karen Smith             F      Pembroke                       20:30.6 20:30.6 6:37  40  73.8       2        F        
14    95  Sean Kelly              M      Warwick                BM      20:45.3 20:45.3 6:42  44  67.8       8        M 18-99  
15    98  Graham Lamb             M      Smiths                 BM      21:24.9 21:24.9 6:54  38  63.0       9        M 18-99  
16    94  Guy Kelly               M      Smiths                 BM      21:41.6 21:41.6 7:00  45  65.4       10       M 18-99  
17    91  Demico Hollis           M                                     21:47.8 21:47.8 7:02                 2        M        
18    82  Russ Dyrli              M      Smiths                 BM      21:58.1 21:58.1 7:05  30  59.1       11       M 18-99  
19    167 Michael Ponte           M                                     22:03.9 22:03.9 7:07  33  59.4       12       M 18-99  
20    175 Lee Harrison            M      Southampton                    22:31.5 22:31.5 7:16  51  65.9       13       M 18-99  
21    9   Karen Adams             F      Hamilton               BM      22:35.8 22:35.8 7:17  45  69.4       3        F        
22    90  Richard L. Hillen       M      Paget                  BM      22:37.2 22:37.2 7:18  22  57.3       14       M 18-99  
23    18  Chris Caponigro         M      2 Palmetto Court               22:51.2 22:51.2 7:22  37  58.6       15       M 18-99  
24    120 Lewis Smith             M      Smith's                BE      22:58.1 22:58.1 7:25  46  62.2       16       M 18-99  
25    74  Anne Currie             F      Warwick                BM      23:17.3 23:17.3 7:31  38  64.3       1        F 18-99  
26    164 Alexandra Hasselkuss    F                                     23:20.5 23:20.5 7:32                 1        F        
27    88  Mark Anthony Harris     M      Hamilton               BM      23:35.1 23:35.1 7:36  30  55.1       17       M 18-99  
28    159 Gladwin Benjamin        M                                     23:42.6 23:42.6 7:39  39  57.3       18       M 18-99  
29    125 Benjamin Villarante     M      Paget                          24:34.5 24:34.5 7:56  42  56.4       19       M 18-99  
30    153 Jess Gunock             M                                     24:47.8 24:47.8 8:00  59  63.7       20       M 18-99  
31    16  Jo Elizabeth Bright     F      Hamiliton              BM      25:10.8 25:10.8 8:07  41  60.4       2        F 18-99  
32    79  Melissa Jane Durrant    F      Pembroke               BM      25:28.4 25:28.4 8:13  24  57.8       3        F 18-99  
33    171 Scott Carter            M                                     25:50.9 25:50.9 8:20  42  53.7       21       M 18-99  
34    168 Mary Elizabeth Gregus   F      Pembroke               BM      25:53.1 25:53.1 8:21  24  56.9       4        F 18-99  
35    15  Peter Bell              M      Paget                  BM      26:06.2 26:06.2 8:25  43  53.5       22       M 18-99  
36    123 Jonathan Sullivan       M      Paget                  BM      26:06.4 26:06.4 8:25  42  53.1       23       M 18-99  
37    116 A. Smith                F      Pembroke               BM      26:17.9 26:17.9 8:29  10  66.0       2        F        
38    102 Jane McKnight           F      Hamilton               BM      26:28.9 26:28.9 8:33  47  60.3       5        F 18-99  
39    92  Richard Jansen          M      Pembroke               BM      26:36.8 26:36.8 8:35  36  50.0       24       M 18-99  
40    118 K. Smith                F      Pembroke                       26:37.5 26:37.5 8:35  10  65.1       3        F        
41    80  Terri Durrant           F      Pembroke               BM      26:49.6 26:49.6 8:39  50  61.4       6        F 18-99  
42    152 Theresa Gariepy         F      Smiths                 BM      27:01.1 27:01.1 8:43  42  56.7       7        F 18-99  
43    115 Paul Singh              M      Sandys                 BM      27:01.8 27:01.8 8:43  58  58.0       25       M 18-99  
44    174 Brigitte Landry         F                                     27:05.9 27:05.9 8:44  37  55.1       8        F 18-99  
45    77  Betty Doyling           F      Warwick                BM      27:10.2 27:10.2 8:46  30  54.2       1        F 0-17   
46    85  Michele Gallagher       F      Devonshire                     27:13.6 27:13.6 8:47  37  54.8       9        F 18-99  
47    151 Nichy Gurret            F                                     27:27.3 27:27.3 8:51  47  58.1       10       F 18-99  
48    14  Abby Bardgett           F      Hamilton               BM      27:50.9 27:50.9 8:59  34  53.1       11       F 18-99  
49    100 Michael Lombardozzi     M      Pembroke                       28:09.8 28:09.8 9:05  46  50.7       26       M 18-99  
50    11  Katarina Amann          F                                     28:11.3 28:11.3 9:06  30  52.3       12       F 18-99  
51    109 Barbara Sacre           F      Warwick                BM      28:13.1 28:13.1 9:06  34  52.5       13       F 18-99  
52    158 Desmond Woolridge       M                                     28:37.5 28:37.5 9:14  30  45.4       27       M 18-99  
53    113 Florence Sharpe-Trott   F      Hamilton Parish        BM      28:43.0 28:43.0 9:16  50  57.4       14       F 18-99  
54    112 Nafeesah Shakir         M                                     29:03.6 29:03.6 9:22                 3        M        
55    81  Natalie Dyrl            F                                     29:15.1 29:15.1 9:26  33  50.5       15       F 18-99  
56    157 Ayesha Vickers-Brown    F      Sandys                 BM      29:30.7 29:30.7 9:31  30  49.9       16       F 18-99  
57    97  Walter Krzos            M                                     29:41.5 29:41.5 9:35  50  49.6       28       M 18-99  
58    110 Christine Saul          F      Leicester              BM      29:46.9 29:46.9 9:36  65  66.1       17       F 18-99  
59    119 Lesley-Jane Smith       F      Pembroke               BM      30:20.2 30:20.2 9:47  25  48.6       18       F 18-99  
60    211 Kimiko U. Scotland      F      Pembroke               BM      30:21.8 30:21.8 9:48  31  48.5       19       F 18-99  
61    166 Faith Ponte             F                                     30:36.4 30:36.4 9:52  29  48.1       20       F 18-99  
62    121 Rammy Smith             M                                     30:36.7 30:36.7 9:52                 1        M 0-17   
63    126 Sandra Watt             F      Hamilton               BE      30:40.5 30:40.5 9:54  39  49.1       21       F 18-99  
64    78  Mychele Duffie          F      Pembroke               BM      30:47.1 30:47.1 9:56  29  47.9       22       F 18-99  
65    114 Kim Simons              M      X                      BE      31:03.0 31:03.0 10:01 35  42.6       29       M 18-99  
66    155 Vaughn Tannock          M      X                              31:03.2 31:03.2 10:01 41  44.3       30       M 18-99  
67    84  Sandy Furtado           F      Warwick                BM      31:16.9 31:16.9 10:05 30  47.1       23       F 18-99  
68    12  Edwina Arorash          F      Devonshire             BM      31:42.3 31:42.3 10:14 53  53.8       24       F 18-99  
69    127 Antionette Joy Williams F      Warwick                BM      32:29.3 32:29.3 10:29 51  51.3       25       F 18-99  
70    154 Stanley Guldstein       M                                     34:37.7 34:37.7 11:10 73  52.3       31       M 18-99  
71    124 Tom Unsinn              M      Devonshire             BM      36:23.8 36:23.8 11:44 49  40.1       32       M 18-99  
72    104 Sue Molinex             F                                     39:30.7 39:30.7 12:45                2        F 0-17   
73    103 Tim Molineux            M                                     39:31.4 39:31.4 12:45                2        M 0-17   
74    117 Donnamae Smith          F                                     40:01.7 40:01.7 12:55 50  41.2       26       F 18-99  
75    141 Irina Marennikova       F      Hamilton               BM      42:27.1 42:27.1 13:42 26  34.7       27       F 18-99  


Top Male Finisher - Juniors
Place Name            Bib Age Overall Gender Location Time    
===== =============== === === ======= ====== ======== ======= 
1     Mike Higgs      89      11      M               20:28.4 
2     Demico Hollis   91      17      M               21:47.8 
3     Nafeesah Shakir 112     54      M               29:03.6 


Top Female Finisher - Juniors
Place Name                 Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== ==================== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Alexandra Hasselkuss 164     26      F                   23:20.5 
2     A. Smith             116 10  37      F      Pembroke  BM 26:17.9 
3     K. Smith             118 10  40      F      Pembroke     26:37.5 


Top Male Finisher - Open
Place Name               Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ================== === === ======= ====== ================ ======= 
1     Calvert Lee        99  28  1       M      Warwick          17:47.0 
2     Craig Rothwell     165 34  2       M      St George's  BM  17:53.1 
3     Christopher Harris 87  39  3       M      Sweetwater TX US 17:56.5 


Top Female Finisher - Open
Place Name          Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== ============= === === ======= ====== ============ ======= 
1     Jennifer Alen 10  24  12      F      Hamilton  BM 20:28.7 
2     Karen Smith   172 40  13      F      Pembroke     20:30.6 
3     Karen Adams   9   45  21      F      Hamilton  BM 22:35.8 

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.