Wyoming Valley Striders 20K Run

Sun November 10, 2019 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                   Gender City                    State Country Clock   Pace Age Division Division 
                                                                              Time             Place             
===== === ====================== ====== ======================= ===== ======= ======= ==== === ======== ======== 
1     162 Thomas Daniels         M      Kingston                PA    US      1:19:07 3:57 30  1        M Open   
2     98  Kenny Quigley          M      Dunmore                 PA    US      1:20:07 4:00 47  1        M 45-49  
3     227 Caitlin Gaughan        F      Dalton                  PA    US      1:20:57 4:03 32  1        F Open   
4     117 Chris Pahoski          M      Scranton                PA    US      1:23:13 4:10 46  2        M 45-49  
5     226 Paul Leonard           M      Scranton                PA    US      1:23:20 4:10 56  1        M 55-59  
6     212 Stephen Walski         M      West Wyoming            PA    US      1:24:06 4:12 36  1        M 35-39  
7     174 Lou Gunderman          M      White Haven             PA    US      1:26:46 4:20 66  1        M 65-69  
8     143 Markus Anttila         M      South Abington Township PA    US      1:29:40 4:29 38  2        M 35-39  
9     203 Robert Torch           M      Throop                  PA    US      1:29:41 4:29 46  3        M 45-49  
10    196 Bob Muscovitch         M      Jim Thorpe              PA    US      1:29:57 4:30 43  1        M 40-44  
11    197 Mark Nenstiel          M      kelayres                PA    US      1:30:25 4:32 36  3        M 35-39  
12    164 Joe Decker             M      Olyphant                PA    US      1:31:02 4:33 48  4        M 45-49  
13    169 Kyle Franceski         M      Dalton                  PA    US      1:31:33 4:35 31  1        M 30-34  
14    69  Silverio Sandoval      M      Scranton                PA    US      1:32:25 4:37 43  2        M 40-44  
15    194 Jay Montgomery         M      Tyler Hill              PA    US      1:33:01 4:39 44  3        M 40-44  
16    189 Sarah Leskosky         F      Drums                   PA    US      1:33:14 4:40 37  1        F 35-39  
17    168 Kimberly Drozda        F      Hanover Township        PA    US      1:33:42 4:41 36  2        F 35-39  
18    163 Brian Davidson         M      Mountain Top            PA    US      1:33:51 4:41 44  4        M 40-44  
19    96  David Rios             M      New York                NY    US      1:36:32 4:50 42  5        M 40-44  
20    158 Amy Cartwright         F      Sugarloaf               PA    US      1:36:40 4:50 41  1        F 40-44  
21    221 Jim Richardson         M      Scranton                PA    US      1:36:51 4:51 56  2        M 55-59  
22    159 Jon Casey              M      Blakely                 PA    US      1:37:04 4:51 31  2        M 30-34  
23    63  Elissa Schoening       F      Cresco                  PA    US      1:38:29 4:55 46  1        F 45-49  
24    178 Dave Hughes            M      Old Forge               PA    US      1:39:01 4:57 44  6        M 40-44  
25    224 Bill Cook              M      Scranton                PA    US      1:39:14 4:58 64  1        M 60-64  
26    201 David Stanitis         M      Plymouth                PA    US      1:40:05 5:00 55  3        M 55-59  
27    147 Robert Bilbow          M      West Wyoming            PA    US      1:40:05 5:00 56  4        M 55-59  
28    198 Matt Nenstiel          M      Weston                  PA    US      1:40:13 5:01 43  7        M 40-44  
29    206 Erin Treaster          F      Macungie                PA    US      1:40:59 5:03 41  2        F 40-44  
30    146 Greg Bassham           M      Mountain Top            PA    US      1:41:10 5:03 59  5        M 55-59  
31    141 Preston Allen          M      Weston                  PA    US      1:41:29 5:04 29  1        M 20-29  
32    223 Bill Fiore             M      Clarks Green            PA    US      1:42:24 5:07 67  2        M 65-69  
33    190 Amy Lyback             F      Pittston                PA    US      1:42:24 5:07 28  1        F 20-29  
34    222 Ken Sebasttanelli      M      Scranton                PA    US      1:44:06 5:13 59  6        M 55-59  
35    177 Robert Heffron         M      Clarks Summit           PA    US      1:44:15 5:13 29  2        M 20-29  
36    181 Christine Jackson      F      Dunmore                 PA    US      1:44:41 5:14 34  1        F 30-34  
37    179 Melissa Hughes         F      Scott Township          PA    US      1:44:42 5:14 38  3        F 35-39  
38    199 Mark Nicholson         M      Harveys Lake            PA    US      1:45:16 5:16 50  1        M 50-54  
39    166 Heather Dewees         F      Dallas                  PA    US      1:45:18 5:16 45  2        F 45-49  
40    74  Jennifer Roberts       F      Kingston                PA    US      1:45:57 5:18 42  3        F 40-44  
41    142 Larry Alles            M      Mountain Top            PA    US      1:48:12 5:24 54  2        M 50-54  
42    109 Larry Polachek         M      Dallas                  PA    US      1:48:26 5:26 53  3        M 50-54  
43    211 James Walsh            M      Dunmore                 PA    US      1:49:08 5:27 59  7        M 55-59  
44    106 Anonymous Participant  F                                    US      1:49:25 5:28 45  3        F 45-49  
45    97  Lisa Reeves            F      Greenfield Twp          PA    US      1:49:45 5:29 52  1        F 50-54  
46    229 Ron Lozowski           M      Warren Glen             NJ    US      1:49:50 5:29 49  5        M 45-49  
47    218 Edward P. Zulkoski     M      Mountain Top            PA    US      1:50:18 5:31 61  2        M 60-64  
48    62  Jennifer Schu          F      Strafford               PA    US      1:51:00 5:33 52  2        F 50-54  
49    214 John Wolfersberger     M      Philadelphia            PA    US      1:51:02 5:33 41  8        M 40-44  
50    21  Carlene Siracuse       F      Pittston                PA    US      1:51:15 5:34 37  4        F 35-39  
51    231 Mike Dutrow            M      Mountain Top            PA    US      1:51:52 5:36 42  9        M 40-44  
52    188 Rob Legath             M      White Havenn            PA    US      1:51:57 5:36 56  8        M 55-59  
53    172 David Griffith         M      Hanover Twp             PA    US      1:53:19 5:40 38  4        M 35-39  
54    217 JUSTIN ZAHORNACKY      M      Taylor                  PA    US      1:53:45 5:41 31  3        M 30-34  
55    220 Susan Mulholland       F      Taylor                  PA    US      1:54:50 5:44 54  3        F 50-54  
56    180 Richard Hughes         M      Mountain Top            PA    US      1:56:20 5:49 57  9        M 55-59  
57    112 Kaitlyn Pittsman       F      Jefferson Twp           PA    US      1:56:21 5:49 23  2        F 20-29  
58    155 Paul Burke             M      Hazleton                PA    US      1:56:42 5:50 66  3        M 65-69  
59    165 Danielle Delucy        F      covington township      PA    US      1:57:05 5:51 41  4        F 40-44  
60    230 Ryan Wenrich           M      Wyoming                 PA    US      1:57:14 5:52 29  3        M 20-29  
61    148 Kari Bjelland          F      Big Sky                 MT    US      1:57:19 5:52 35  5        F 35-39  
62    204 Erica Toro             F      Stroudsburg             PA    US      1:58:52 5:57 32  2        F 30-34  
63    171 Vincent Grattolino     M      Roaring Brook Twp       PA    US      1:59:07 5:57 63  3        M 60-64  
64    167 Bradley Drago          M      Duryea                  PA    US      1:59:27 5:59 33  4        M 30-34  
65    150 Colby Bolesta          F      Dallas                  PA    US      2:03:34 6:11 42  5        F 40-44  
66    205 Hillary Transue        F      Chadds Ford             PA    US      2:03:35 6:11 27  3        F 20-29  
67    225 John Flanagan          M      Philadelphia            PA    US      2:03:46 6:12 40  10       M 40-44  
68    154 David Buckman          M      Kingston                PA    US      2:06:33 6:20 29  4        M 20-29  
69    200 Lindsey O'Connor       F      Kingston                PA    US      2:07:28 6:22 35  6        F 35-39  
70    232 Patrick Lloyd          M      Freeland                PA    US      2:07:37 6:23 41  11       M 40-44  
71    215 Lori Wolfersberger     F      Philadelphia            PA    US      2:08:13 6:25 40  6        F 40-44  
72    192 Laura Maddox           F      Philadelphia            PA    US      2:08:13 6:25 38  7        F 35-39  
73    161 Ray Culp               M      Shavertown              PA    US      2:08:29 6:25 57  10       M 55-59  
74    160 Brenda Cassaro         F      Carbondale              PA    US      2:10:58 6:33 51  4        F 50-54  
75    195 Jack Moran             M      Clarks Summit           PA    US      2:10:59 6:33 58  11       M 55-59  
76    61  Amy Scutt              F      Mountain Top            PA    US      2:11:26 6:35 25  4        F 20-29  
77    111 Tammy Pittsman         F      Jefferson Twp           PA    US      2:14:11 6:43 47  4        F 45-49  
78    149 Mike Bochnovich        M      Archbald                PA    US      2:14:12 6:43 47  6        M 45-49  
79    170 Tanya Francioni        F      Wapwallopen             PA    US      2:14:35 6:44 33  3        F 30-34  
80    60  Anna Scutt             F      Mountain Top            PA    US      2:14:36 6:44 27  5        F 20-29  
81    118 Jesus Ovalle           M      Scranton                PA    US      2:16:29 6:49 32  5        M 30-34  
82    219 Amy Scully             F      Wilkes Barre            PA    US      2:16:38 6:50 50  5        F 50-54  
83    13  Jill Snowdon           F      Dallas                  PA    US      2:19:33 6:59 42  7        F 40-44  
84    152 Brian Brown            M      Lewisburg               PA    US      2:20:49 7:03 44  12       M 40-44  
85    139 Georgette Abram        F      Berwick                 PA    US      2:22:13 7:07 41  8        F 40-44  
86    22  Lani Sherman           F      Slatington              PA    US      2:24:08 7:12 44  9        F 40-44  
87    115 Patty Phillips-Pavlock F      Hanover Township        PA    US      2:26:09 7:19 63  1        F 60-99  
88    216 Barbara Wywiorski      F      Towanda                 PA    US      2:26:26 7:19 58  1        F 55-59  
89    151 Cindy Boyle            F      Nanticoke               PA    US      2:29:53 7:30 51  6        F 50-54  
90    173 Cassidy Grimm          M      Wilkes Barre            PA    US      2:30:35 7:32 34  6        M 30-34  
91    49  MaryAnn Sheerer        F      Avoca                   PA    US      2:32:31 7:37 46  5        F 45-49  
92    213 Dennis Wolfe           M      Williamsport            PA    US      2:44:08 8:12 66  4        M 65-69  
93    70  Tyl Sadoff             F      Havertown               PA    US      2:45:47 8:17 42  10       F 40-44  
94    71  Rob Sadoff             M      Havertown               PA    US      2:45:48 8:17 46  7        M 45-49  
95    175 Sue Halley             F      Lake Ariel              PA    US      2:51:54 8:36 49  6        F 45-49  
96    186 Kerry Lear             F      Clarks Summit           PA    US      2:51:55 8:36 43  11       F 40-44  
97    228 Ernie Morgan           M      Shickshinny             PA    US      3:10:34 9:32 64  4        M 60-64  


Top Male Finisher - Open
Place Name           Bib Age Overall Gender Location       Time    
===== ============== === === ======= ====== ============== ======= 
1     Thomas Daniels 162 30  1       M      Kingston PA US 1:19:07 


Top Female Finisher - Open
Place Name            Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== =============== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Caitlin Gaughan 227 32  3       F      Dalton PA US 1:20:57 


Male 20 to 29
Place Name           Bib Age Overall Gender Location            Time    
===== ============== === === ======= ====== =================== ======= 
1     Preston Allen  141 29  31      M      Weston PA US        1:41:29 
2     Robert Heffron 177 29  35      M      Clarks Summit PA US 1:44:15 
3     Ryan Wenrich   230 29  60      M      Wyoming PA US       1:57:14 


Male 30 to 34
Place Name              Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ================= === === ======= ====== ============= ======= 
1     Kyle Franceski    169 31  13      M      Dalton PA US  1:31:33 
2     Jon Casey         159 31  22      M      Blakely PA US 1:37:04 
3     JUSTIN ZAHORNACKY 217 31  54      M      Taylor PA US  1:53:45 


Male 35 to 39
Place Name           Bib Age Overall Gender Location                      Time    
===== ============== === === ======= ====== ============================= ======= 
1     Stephen Walski 212 36  6       M      West Wyoming PA US            1:24:06 
2     Markus Anttila 143 38  8       M      South Abington Township PA US 1:29:40 
3     Mark Nenstiel  197 36  11      M      kelayres PA US                1:30:25 


Male 40 to 44
Place Name              Bib Age Overall Gender Location         Time    
===== ================= === === ======= ====== ================ ======= 
1     Bob Muscovitch    196 43  10      M      Jim Thorpe PA US 1:29:57 
2     Silverio Sandoval 69  43  14      M      Scranton PA US   1:32:25 
3     Jay Montgomery    194 44  15      M      Tyler Hill PA US 1:33:01 


Male 45 to 49
Place Name          Bib Age Overall Gender Location       Time    
===== ============= === === ======= ====== ============== ======= 
1     Kenny Quigley 98  47  2       M      Dunmore PA US  1:20:07 
2     Chris Pahoski 117 46  4       M      Scranton PA US 1:23:13 
3     Robert Torch  203 46  9       M      Throop PA US   1:29:41 


Male 50 to 54
Place Name           Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ============== === === ======= ====== ================== ======= 
1     Mark Nicholson 199 50  38      M      Harveys Lake PA US 1:45:16 
2     Larry Alles    142 54  41      M      Mountain Top PA US 1:48:12 
3     Larry Polachek 109 53  42      M      Dallas PA US       1:48:26 


Male 55 to 59
Place Name           Bib Age Overall Gender Location       Time    
===== ============== === === ======= ====== ============== ======= 
1     Paul Leonard   226 56  5       M      Scranton PA US 1:23:20 
2     Jim Richardson 221 56  21      M      Scranton PA US 1:36:51 
3     David Stanitis 201 55  26      M      Plymouth PA US 1:40:05 


Male 60 to 64
Place Name               Bib Age Overall Gender Location                Time    
===== ================== === === ======= ====== ======================= ======= 
1     Bill Cook          224 64  25      M      Scranton PA US          1:39:14 
2     Edward P. Zulkoski 218 61  47      M      Mountain Top PA US      1:50:18 
3     Vincent Grattolino 171 63  63      M      Roaring Brook Twp PA US 1:59:07 


Male 65 to 69
Place Name          Bib Age Overall Gender Location           Time    
===== ============= === === ======= ====== ================== ======= 
1     Lou Gunderman 174 66  7       M      White Haven PA US  1:26:46 
2     Bill Fiore    223 67  32      M      Clarks Green PA US 1:42:24 
3     Paul Burke    155 66  58      M      Hazleton PA US     1:56:42 


Female 20 to 29
Place Name             Bib Age Overall Gender Location            Time    
===== ================ === === ======= ====== =================== ======= 
1     Amy Lyback       190 28  33      F      Pittston PA US      1:42:24 
2     Kaitlyn Pittsman 112 23  57      F      Jefferson Twp PA US 1:56:21 
3     Hillary Transue  205 27  66      F      Chadds Ford PA US   2:03:35 


Female 30 to 34
Place Name              Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ================= === === ======= ====== ================= ======= 
1     Christine Jackson 181 34  36      F      Dunmore PA US     1:44:41 
2     Erica Toro        204 32  62      F      Stroudsburg PA US 1:58:52 
3     Tanya Francioni   170 33  79      F      Wapwallopen PA US 2:14:35 


Female 35 to 39
Place Name            Bib Age Overall Gender Location               Time    
===== =============== === === ======= ====== ====================== ======= 
1     Sarah Leskosky  189 37  16      F      Drums PA US            1:33:14 
2     Kimberly Drozda 168 36  17      F      Hanover Township PA US 1:33:42 
3     Melissa Hughes  179 38  37      F      Scott Township PA US   1:44:42 


Female 40 to 44
Place Name             Bib Age Overall Gender Location        Time    
===== ================ === === ======= ====== =============== ======= 
1     Amy Cartwright   158 41  20      F      Sugarloaf PA US 1:36:40 
2     Erin Treaster    206 41  29      F      Macungie PA US  1:40:59 
3     Jennifer Roberts 74  42  40      F      Kingston PA US  1:45:57 


Female 45 to 49
Place Name                  Bib Age Overall Gender Location     Time    
===== ===================== === === ======= ====== ============ ======= 
1     Elissa Schoening      63  46  23      F      Cresco PA US 1:38:29 
2     Heather Dewees        166 45  39      F      Dallas PA US 1:45:18 
3     Anonymous Participant 106 45  44      F        US         1:49:25 


Female 50 to 54
Place Name             Bib Age Overall Gender Location             Time    
===== ================ === === ======= ====== ==================== ======= 
1     Lisa Reeves      97  52  45      F      Greenfield Twp PA US 1:49:45 
2     Jennifer Schu    62  52  48      F      Strafford PA US      1:51:00 
3     Susan Mulholland 220 54  55      F      Taylor PA US         1:54:50 


Female 55 to 59
Place Name              Bib Age Overall Gender Location      Time    
===== ================= === === ======= ====== ============= ======= 
1     Barbara Wywiorski 216 58  88      F      Towanda PA US 2:26:26 


Female 60 and Over
Place Name                   Bib Age Overall Gender Location               Time    
===== ====================== === === ======= ====== ====================== ======= 
1     Patty Phillips-Pavlock 115 63  87      F      Hanover Township PA US 2:26:09 

Additional results can be found at http://home.ptd.net/~rrrawls/wyoval.htm.

Embed Code