Fort Steilacoom Resolution Series

Sat January 4 - Sat March 21, 2020 Steilacoom, WA US 98388 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Year 2019 2018 2017 2016
Result Set --- Select Results --- KM Series-2019
Kilometer Series
Mile Series-2019
Mile Series
5K Results-2019
Resolution 5K
5 Mile Results-2019
Resolution 5 mile
10K Results-2019
Resolution 10K
10 Mile Results-2019
Resolution 10 mile
15K Results-2019
Resolution 15k
15 Mile Results-2019
Resolution 15 mile
20K - 2019
Resolution 20K
20 Mile - 2019
Resolution 20 mile
Spring 5K - 2019
Spring 5K Run
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Kilometer Series - 2018
Kilometer Series
Mile Series - 2018
Mile Series
5 Km Results - 2018
Resolution 5K
5 Mile Results - 2018
Resolution 5 mile
10 Km Results - 2018
Resolution 10K
10 Mile Results - 2018
Resolution 10 mile
15 Km Results -2018
Resolution 15k
15 Mile Results -2018
Resolution 15 mile
20K Results - 2018
Resolution 20K
20 Mile Results - 2018
Resolution 20 mile
Spring 5K Results - 2018
Spring 5K Run
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Km Series (Final) - 2017
Kilometer Series
Mile Series (Final) - 2017
Mile Series
5 Km Results - 2017
5K Run
5 Mile Results - 2017
5 Mile Run
10 Km Results - 2017
10K Run
10 Mile Results - 2017
10 Mile Run
15 Km Results - 2017
15K Run
15 Mile Results - 2017
15 Mile Run
20 Km Results - 2017
20 K Run
20 Mile Results - 2017
20 Mile Run
Overall Results
Steilacoom Shamrock 5K
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Kilometer Series Points - 2016
Series Races Kilometers/Miles
15 Mile Open - 2016
15K Run
20 Mile Open - 2016
20 Mile Run
20 Kilometer Masters - 2016
20 K Run
20 Kilometer Open - 2016
20 K Run
15 Kilometer Masters - 2016
15 Mile Run
15 Kilometer Open - 2016
15 Mile Run
15 Mile Masters - 2016
15K Run
10 Kilometer Masters - 2016
10 Mile Run
Mile Series Points - 2016
Series Races Kilometers/Miles
10 Kilometer Open - 2016
10 Mile Run
10 Mile Masters - 2016
10K Run
10 Mile Open - 2016
10K Run
5 Kilometer Masters - 2016
5 Mile Run
5 Kilometer Open - 2016
5 Mile Run
5 Mile Masters - 2016
5K Run
5 Mile Open - 2016
5K Run
20 Mile Masters - 2016
20 Mile Run
Participant Lookup & Tracking
Age Group/Division All Results
Interactive Version
??Age      Place Bib Name               Age Clock   Pace  Speed (MPH) Gender Place Gender Div Place Age Div City              State 
Percentage                                  Time                                                                                    
========== ===== === ================== === ======= ===== =========== ============ ====== ========= ======= ================= ===== 
77.0       1     532 Ian Fraser         41  59:24   5:56  10.2        1            M      1         M4049                     WA    
73.0       2     527 Steve Slaby        34  1:00:32 6:03  10          2            M      1         M3039                     WA    
82.1       3     514 Gina Slaby         34  1:00:33 6:03  10          1            F      1         F3039   Seabeck           WA    
74.0       4     518 Nate Sutherland    43  1:02:45 6:17  9.6         3            M      2         M4049   Edgewood          WA    
70.0       5     496 John Mozer         39  1:04:26 6:27  9.4         4            M      2         M3039                     WA    
75.3       6     499 Gary Petro         49  1:04:52 6:29  9.3         5            M      3         M4049   University Place  WA    
68.1       7     501 David Plotts       35  1:05:01 6:30  9.3         6            M      3         M3039                     WA    
67.1       8     515 Dylan Smith        22  1:05:33 6:33  9.2         7            M      1         M2029   Lakewood          MO    
76.1       9     545 Doug Babbitt       52  1:05:52 6:35  9.2         8            M      1         M5059                     WA    
69.4       10    450 Bruce Antonowicz   43  1:06:55 6:42  9           9            M      4         M4049   Dupont            WA    
65.1       11    506 Daniel Rodriguez   37  1:08:29 6:51  8.8         10           M      4         M3039   Puyallup          WA    
68.0       12    456 Mark Brinklaus     44  1:08:53 6:53  8.8         11           M      5         M4049                     WA    
66.3       13    461 Kenn Clark         42  1:09:33 6:57  8.7         12           M      6         M4049                     WA    
76.2       14    449 Mickey Allen       59  1:10:03 7:00  8.6         13           M      2         M5059   Tacoma            WA    
70.0       15    511 Hillary Shaw       32  1:10:42 7:04  8.5         2            F      2         F3039   Kirkland          WA    
68.1       16    553 Tim Wright         48  1:11:07 7:07  8.5         14           M      7         M4049                     WA    
70.7       17    530 Teru Toyokawa      54  1:12:09 7:13  8.4         15           M      3         M5059                     WA    
69.1       18    457 Michael Brisbois   52  1:12:32 7:15  8.3         16           M      4         M5059   Sammamish         WA    
61.8       19    531 Kaoru Toyokawa     16  1:12:43 7:16  8.3         17           M      1         M1519                     WA    
69.6       20    505 Bruce Robie        54  1:13:16 7:20  8.2         18           M      5         M5059   Puyallup          WA    
65.6       21    537 Steve Ellis        48  1:13:47 7:23  8.2         19           M      8         M4049                     WA    
63.2       22    523 Jody Wilkins       44  1:14:09 7:25  8.1         20           M      9         M4049                     WA    
69.0       23    460 Bruce Christen     56  1:15:15 7:32  8           21           M      6         M5059                     WA    
73.9       24    495 Lori Moriarity     50  1:15:59 7:36  7.9         3            F      1         F5059                     WA    
62.0       25    483 Greg Howell        45  1:16:10 7:37  7.9         22           M      10        M4049   Tacoma            WA    
64.2       26    473 Emily Feleen       29  1:16:49 7:41  7.9         4            F      1         F2029                     WA    
73.4       27    497 Timothy Oguri      65  1:16:57 7:42  7.8         23           M      1         M6069   Tacoma            WA    
58.8       28    463 Sage Cowsert       41  1:17:43 7:46  7.8         24           M      11        M4049   Olympia           WA    
69.1       29    543 Alan Melling       61  1:18:44 7:52  7.7         25           M      2         M6069                     WA    
71.8       30    454 Doug Beyerlein     65  1:18:46 7:53  7.7         26           M      3         M6069   Mill Creek        WA    
65.3       31    493 Daniel Mendes      56  1:19:32 7:57  7.6         27           M      7         M5059                     WA    
59.8       32    521 Philippe Thomelin  46  1:19:35 7:58  7.6         28           M      12        M4049   Seattle           WA    
55.2       33    472 Michael Falk       33  1:19:50 7:59  7.6         29           M      5         M3039   Gig Harbor        WA    
61.6       34    486 Jesika Johnson     29  1:20:07 8:01  7.5         5            F      2         F2029   Puyallup          WA    
57.5       35    475 Jj Golemboski      44  1:21:23 8:08  7.4         30           M      13        M4049   Tacoma            WA    
63.6       36    519 Chris Thielbar     56  1:21:41 8:10  7.4         31           M      8         M5059   Graham            WA    
63.9       37    522 George Unruh       57  1:21:56 8:12  7.4         32           M      9         M5059   Gig Harbor        WA    
58.4       38    489 Lori Kuyt          29  1:24:29 8:27  7.1         6            F      3         F2029   Lacey             WA    
65.2       39    474 Jeff Foster        63  1:24:58 8:30  7.1         33           M      4         M6069                     WA    
57.3       40    540 Marilyn Keys       35  1:27:03 8:42  6.9         7            F      3         F3039                     WA    
58.6       41    485 Pedro Infante      54  1:27:03 8:42  6.9         34           M      10        M5059   Dupont            WA    
64.1       42    462 Ron Copstead       64  1:27:17 8:44  6.9         35           M      5         M6069   Bainbridge Island WA    
62.3       43    471 Mary Ellard-Ivey   50  1:30:01 9:00  6.7         8            F      2         F5059   Federal Way       WA    
57.5       44    466 Gina Dempsey       43  1:30:42 9:04  6.7         9            F      1         F4049   Olympia           WA    
49.9       45    480 Eric Hallstead     40  1:30:54 9:05  6.6         36           M      14        M4049   Bonney Lake       WA    
63.3       46    459 Robert Chaffeur    67  1:31:03 9:06  6.6         37           M      6         M6069   Ruston            WA    
54.8       47    494 Ann Miles          36  1:31:14 9:07  6.6         10           F      4         F3039   Olympia           WA    
52.1       48    498 Thomas Owen        47  1:32:10 9:13  6.5         38           M      15        M4049   Puyallup          WA    
66.1       49    458 Deb Campbell       57  1:32:41 9:16  6.5         11           F      3         F5059   Bremerton         WA    
53.0       50    507 Rachel Sammis      28  1:33:02 9:18  6.5         12           F      4         F2029   Gig Harbor        WA    
59.5       51    469 Sharon Ebelt       49  1:33:09 9:19  6.5         13           F      2         F4049   Gig Harbor        WA    
56.3       52    479 Jennifer Haley     44  1:33:27 9:21  6.5         14           F      3         F4049   Tacoma            WA    
47.0       53    508 Alfredo San Pedro  27  1:33:37 9:22  6.4         39           M      2         M2029                     WA    
57.7       54    488 Ilka Judkins       47  1:33:54 9:23  6.4         15           F      4         F4049   Tacoma            WA    
66.5       55    550 Lizzie Lee         59  1:34:31 9:27  6.4         16           F      4         F5059                     WA    
51.7       56    491 Sarah Lahnert      30  1:35:33 9:33  6.3         17           F      5         F3039   Steilacoom        WA    
51.6       57    516 Kristen Smith      30  1:35:35 9:34  6.3         18           F      6         F3039   Lakewood          WA    
61.2       58    484 Patricia Hubler    54  1:36:15 9:38  6.3         19           F      5         F5059   Seabeck           WA    
55.9       59    476 Brenda Goodline    47  1:36:56 9:42  6.2         20           F      5         F4049   Chehalis          WA    
56.5       60    455 Angele Boucher     48  1:37:00 9:42  6.2         21           F      6         F4049   Tacoma            WA    
54.1       61    520 Catherine Thomas   45  1:38:04 9:48  6.2         22           F      7         F4049   Steilacoom        WA    
47.4       62    524 Michael Willis     44  1:38:54 9:53  6.1         40           M      16        M4049   Puyallup          WA    
49.7       63    467 Andrea Dodson      32  1:39:32 9:57  6.1         23           F      7         F3039   Tacoma            WA    
56.3       64    500 Sophia Petro       50  1:39:39 9:58  6.1         24           F      6         F5059   University Place  WA    
57.7       65    481 Colvin Holm        67  1:39:59 10:00 6           41           M      7         M6069                     WA    
50.8       66    504 Kecia Reichstein   41  1:41:05 10:07 6           25           F      8         F4049   Seattle           WA    
50.7       67    525 Amy Wilson         41  1:41:27 10:09 5.9         26           F      9         F4049   Tacoma            WA    
52.8       68    464 Dusty Davis        61  1:42:59 10:18 5.9         42           M      8         M6069   Chehalis          WA    
50.5       69    452 James Belford      57  1:43:46 10:23 5.8         43           M      11        M5059   Tacoma            WA    
50.7       70    492 Shila Macdonald    46  1:45:48 10:35 5.7         27           F      10        F4049   Tacoma            WA    
56.9       71    468 Beckie Dorothy     56  1:46:12 10:37 5.7         28           F      7         F5059   Winlock           WA    
56.0       72    465 Patti Davis        55  1:46:29 10:39 5.7         29           F      8         F5059   Chehalis          WA    
52.4       73    534 Louise Layton      54  1:52:33 11:15 5.4         30           F      9         F5059                     WA    
59.8       74    526 Larry Wright       79  1:54:51 11:29 5.3         44           M      1         M7079                     WA    
40.4       75    502 Jose Polanco       47  1:58:57 11:54 5.1         45           M      17        M4049                     WA    
39.7       76    470 Kimberly Edwards   42  2:10:18 13:02 4.6         31           F      11        F4049   Federal Way       WA    
29.7       77    503 Puneet Priyadarshi 33  2:28:34 14:51 4.1         46           M      6         M3039   Tukwila           WA    

Embed Code