Fort Steilacoom Resolution Series

Sat January 4 - Sat March 21 Steilacoom, WA US 98388 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Year 2020 2019 2018 2017 2016
Result Set --- Select Results --- KM Series - 2020 (2 of 3)
Kilometer Series
Mile Series - 2020 (2 of 3)
Mile Series
February 5K 2020
February 5K
Resolution 15K 2020
Resolution 15k
Resolution 15 Mile 2020
Resolution 15 mile
January 5K 2020
January 5K
Resolution 10K 2020
Resolution 10K
Resolution 10 Mile 2020
Resolution 10 mile
Resolution 5K 2020
Resolution 5K
Resolution 5 Mile - 2020
Resolution 5 mile
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- KM Series-2019
Kilometer Series
Mile Series-2019
Mile Series
5K Results-2019
Resolution 5K
5 Mile Results-2019
Resolution 5 mile
10K Results-2019
Resolution 10K
10 Mile Results-2019
Resolution 10 mile
15K Results-2019
Resolution 15k
15 Mile Results-2019
Resolution 15 mile
20K - 2019
Resolution 20K
20 Mile - 2019
Resolution 20 mile
Spring 5K - 2019
Spring 5K Run
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Kilometer Series - 2018
Kilometer Series
Mile Series - 2018
Mile Series
5 Km Results - 2018
Resolution 5K
5 Mile Results - 2018
Resolution 5 mile
10 Km Results - 2018
Resolution 10K
10 Mile Results - 2018
Resolution 10 mile
15 Km Results -2018
Resolution 15k
15 Mile Results -2018
Resolution 15 mile
20K Results - 2018
Resolution 20K
20 Mile Results - 2018
Resolution 20 mile
Spring 5K Results - 2018
Spring 5K Run
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Km Series (Final) - 2017
Kilometer Series
Mile Series (Final) - 2017
Mile Series
5 Km Results - 2017
5K Run
5 Mile Results - 2017
5 Mile Run
10 Km Results - 2017
10K Run
10 Mile Results - 2017
10 Mile Run
15 Km Results - 2017
15K Run
15 Mile Results - 2017
15 Mile Run
20 Km Results - 2017
20 K Run
20 Mile Results - 2017
20 Mile Run
Overall Results
Steilacoom Shamrock 5K
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Kilometer Series Points - 2016
Series Races Kilometers/Miles
15 Mile Open - 2016
15K Run
20 Mile Open - 2016
20 Mile Run
20 Kilometer Masters - 2016
20 K Run
20 Kilometer Open - 2016
20 K Run
15 Kilometer Masters - 2016
15 Mile Run
15 Kilometer Open - 2016
15 Mile Run
15 Mile Masters - 2016
15K Run
10 Kilometer Masters - 2016
10 Mile Run
Mile Series Points - 2016
Series Races Kilometers/Miles
10 Kilometer Open - 2016
10 Mile Run
10 Mile Masters - 2016
10K Run
10 Mile Open - 2016
10K Run
5 Kilometer Masters - 2016
5 Mile Run
5 Kilometer Open - 2016
5 Mile Run
5 Mile Masters - 2016
5K Run
5 Mile Open - 2016
5K Run
20 Mile Masters - 2016
20 Mile Run
Participant Lookup & Tracking
Age Group/Division All Results
Interactive Version
Age        Place Bib Name                    Gender Age City        State Clock     Pace  Speed (MPH) Division Division Place Total In Division Athlete Type 
Percentage                                                                Time                                                                               
========== ===== === ======================= ====== === =========== ===== ========= ===== =========== ======== ============== ================= ============ 
76.8       1     152 Maximilian Antush       M      24              WA    0:16:54.0 5:26  11          M2029    1              3                 5 KM         
76.3       2     77  Phil Rock               M      37  Enumclaw    WA    0:17:35.3 5:40  10.6        M3039    1              7                 5 KM         
76.9       3     93  Nate Sutherland         M      44  Edgewood    WA    0:18:20.0 5:54  10.2        M4049    1              6                 5 KM         
79.6       4     10  Bob Brennand            M      55  Olympia     WA    0:19:16.1 6:12  9.7         M5059    1              7                 KM Series    
66.9       5     147 Kaoru Toyokawa          M      17              WA    0:19:33.3 6:18  9.5         M1519    1              5                 5 KM         
67.4       6     92  Jacob Sutherland        M      16  Puyallup    WA    0:19:40.3 6:20  9.5         M1519    2              5                 5 KM         
63.1       7     37  Luke Hatcher            M      18  Puyallup    WA    0:20:34.5 6:37  9.1         M1519    3              5                 5 KM         
62.9       8     2   Adam Abrams             M      33  Puyallup    WA    0:20:52.4 6:43  8.9         M3039    2              7                 KM Series    
66.5       9     18  Allen Culp              M      42  Lakewood    WA    0:20:55.0 6:44  8.9         M4049    2              6                 KM Series    
79.8       10    17  David Crawford          M      66  Renton      WA    0:21:02.9 6:46  8.9         M6069    1              10                5 KM         
70.1       11    63  Lisa Matson             F      35  Dupont      WA    0:21:11.8 6:49  8.8         F3039    1              10                KM Series    
60.8       12    90  Tate Stecker            M      18  Tacoma      WA    0:21:21.1 6:52  8.7         M1519    4              5                 KM Series    
64.8       13    168 Kenn Clark              M      43              WA    0:21:35.7 6:57  8.6         M4049    3              6                 KM Series    
71.2       14    59  Kevin Marr              M      56  Tacoma      WA    0:21:41.2 6:59  8.6         M5059    2              7                 5 KM         
73.5       15    83  David Sherman           M      62  Edgewood    WA    0:22:05.8 7:06  8.4         M6069    2              10                5 KM         
74.0       16    68  Timothy Oguri           M      66  Tacoma      WA    0:22:42.7 7:18  8.2         M6069    3              10                5 KM         
60.1       17    87  Jack Snavely            M      14  Tacoma      WA    0:22:47.9 7:20  8.2         M0014    1              4                 5 KM         
69.5       18    45  Steve Husko             M      63  Elma        WA    0:23:33.5 7:35  7.9         M6069    4              10                5 KM         
69.5       19    28  Rick Garrison           M      64  Kent        WA    0:23:46.4 7:39  7.8         M6069    5              10                KM Series    
68.2       20    88  S. Snavely              M      9   San Antonio TX    0:23:51.3 7:41  7.8         M0014    2              4                 5 KM         
62.6       21    3   Karen Antonowicz        F      38  Dupont      WA    0:23:59.6 7:43  7.8         F3039    2              10                KM Series    
73.6       22    79  Sheryl Santos           F      56  Puyallup    WA    0:24:00.6 7:43  7.8         F5059    1              9                 KM Series    
54.9       23    31  Matt Greene             M      35  Puyallup    WA    0:24:10.6 7:47  7.7         M3039    3              7                 5 KM         
54.4       24    74  Shane Pierson           M      16  Olympia     WA    0:24:20.3 7:50  7.7         M1519    5              5                 5 KM         
59.2       25    27  Andy Fritz              M      50  Olympia     WA    0:24:54.6 8:01  7.5         M5059    3              7                 5 KM         
67.5       26    145 Martinho Ribeiro        M      68              WA    0:25:19.3 8:09  7.4         M6069    6              10                5 KM         
67.2       27    60  John Marsteller         M      68  Steilacoom  WA    0:25:27.9 8:11  7.3         M6069    7              10                KM Series    
58.5       28    78  Angela Russell          F      37  Tacoma      WA    0:25:34.9 8:14  7.3         F3039    3              10                KM Series    
51.4       29    71  Joel Perez              M      34  Lakewood    WA    0:25:39.5 8:15  7.3         M3039    4              7                 5 KM         
59.2       30    19  Tracey Czar             F      41  Tacoma      WA    0:25:46.4 8:18  7.2         F4049    1              17                KM Series    
51.1       31    143 Leo Pate                M      38              WA    0:26:26.3 8:30  7.1         M3039    5              7                 5 KM         
83.0       32    24  Judy Fisher             F      73  Federal Way WA    0:26:33.0 8:32  7           F7079    1              4                 5 KM         
56.3       33    50  Danielle Joyce          F      37  Olympia     WA    0:26:35.6 8:33  7           F3039    4              10                KM Series    
48.2       34    36  Caleb Hatcher           M      20  Puyallup    WA    0:26:56.9 8:40  6.9         M2029    2              3                 5 KM         
62.1       35    149 Mike Henderson          M      67              WA    0:27:18.9 8:47  6.8         M6069    8              10                KM Series    
73.1       36    48  Donna Jackson           F      66  Tacoma      WA    0:27:22.3 8:49  6.8         F6069    1              5                 KM Series    
52.9       37    52  Alysha Langlow          F      26  Puyallup    WA    0:27:56.2 8:59  6.7         F2029    1              10                KM Series    
49.0       38    21  Christopher Durkin      M      42  Olympia     WA    0:28:21.1 9:07  6.6         M4049    4              6                 5 KM         
52.7       39    41  Marny Howell            F      37  Olympia     WA    0:28:22.7 9:08  6.6         F3039    5              10                KM Series    
60.9       40    51  Paul Ladniak            M      70  Seattle     WA    0:28:41.6 9:14  6.5         M7079    1              4                 5 KM         
53.4       41    23  Rachel Elizalde-Powell  F      42  Renton      WA    0:28:45.6 9:15  6.5         F4049    2              17                KM Series    
57.1       42    13  Dora Choi               F      50  Seattle     WA    0:28:54.4 9:18  6.5         F5059    2              9                 5 KM         
57.7       43    8   Steven Boyer            M      66  Tacoma      WA    0:29:07.7 9:22  6.4         M6069    9              10                KM Series    
53.0       44    26  Karla Fleming           F      43  Elma        WA    0:29:10.9 9:23  6.4         F4049    3              17                KM Series    
49.7       45    156 Megan Brown             F      28              WA    0:29:42.3 9:34  6.3         F2029    2              10                5 KM         
49.7       46    155 Aubrie Bass             F      26              WA    0:29:42.8 9:34  6.3         F2029    3              10                5 KM         
60.9       47    81  John Schmidt            M      73  Lakewood    WA    0:29:48.5 9:35  6.3         M7079    2              4                 KM Series    
57.2       48    6   Mona Bishop             F      53  Olympia     WA    0:29:52.1 9:37  6.2         F5059    3              9                 KM Series    
50.3       49    7   Deolia Blandford        F      41  Olalla      WA    0:30:18.3 9:45  6.2         F4049    4              17                5 KM         
50.3       50    73  Anna Petersen           F      42  Tacoma      WA    0:30:31.1 9:49  6.1         F4049    5              17                KM Series    
49.1       51    40  Ev Hernandez            F      40  Bremerton   WA    0:30:54.9 9:57  6           F4049    6              17                5 KM         
62.8       52    82  Charlea Sherman         F      64  Edgewood    WA    0:31:02.4 9:59  6           F6069    2              5                 5 KM         
45.1       53    169 Derek Clark             M      13              WA    0:31:03.1 10:00 6           M0014    3              4                 5 KM         
41.9       54    72  Mark Perez              M      32  Lakewood    WA    0:31:11.5 10:02 6           M3039    6              7                 5 KM         
47.8       55    66  Honey Natale            F      37  Auburn      WA    0:31:20.6 10:05 5.9         F3039    6              10                KM Series    
54.2       56    100 Beth Worthington        F      53  Suquamish   WA    0:31:30.5 10:08 5.9         F5059    4              9                 KM Series    
46.5       57    5   Deolia Beeler           F      23  Olalla      WA    0:31:46.3 10:13 5.9         F2029    4              10                5 KM         
48.9       58    75  Sarah Poppe             F      44  Olympia     WA    0:31:52.0 10:15 5.9         F4049    7              17                KM Series    
46.3       59    164 Brittni Wainscott       F      25              WA    0:31:52.5 10:15 5.8         F2029    5              10                5 KM         
43.9       60    4   Abe Backus              M      43  Lacey       WA    0:31:53.0 10:16 5.8         M4049    5              6                 KM Series    
46.3       61    161 Morgan Cucciardo        F      23              WA    0:31:53.5 10:16 5.8         F2029    6              10                5 KM         
50.0       62    65  Steve Meyer             M      60  Seattle     WA    0:31:55.2 10:16 5.8         M6069    10             10                KM Series    
63.9       63    160 Barbara Johnson         F      68              WA    0:32:09.4 10:21 5.8         F6069    3              5                 KM Series    
45.3       64    70  Carmela Marie Perez     F      29  Lakewood    WA    0:32:36.2 10:30 5.7         F2029    7              10                5 KM         
40.0       65    95  Nhat Ta                 M      31  Lakewood    WA    0:32:37.1 10:30 5.7         M3039    7              7                 5 KM         
44.7       66    176 Autumn Johansen         F      17              WA    0:33:31.5 10:47 5.6         F1519    1              1                 5 KM         
54.7       67    29  Jim Grant               M      74  Olympia     WA    0:33:44.2 10:51 5.5         M7079    3              4                 5 KM         
43.0       68    180 Chrystal Davis          F      32              WA    0:34:22.9 11:04 5.4         F3039    7              10                KM Series    
44.6       69    20  Dave Davison            M      55  Lakewood    WA    0:34:24.0 11:04 5.4         M5059    4              7                 5 KM         
45.5       70    177 Cindy Johansen          F      45              WA    0:34:31.0 11:07 5.4         F4049    8              17                5 KM         
48.4       71    101 Heidi Yamashita         F      52  Tacoma      WA    0:34:51.3 11:13 5.3         F5059    5              9                 KM Series    
44.1       72    62  Gerald Martens          M      56  Puyallup    WA    0:35:00.8 11:16 5.3         M5059    5              7                 KM Series    
49.9       73    43  Sandra Hulteen          F      57  Olympia     WA    0:35:50.1 11:32 5.2         F5059    6              9                 5 KM         
42.5       74    148 Jennifer Mettler        F      41              WA    0:35:52.1 11:33 5.2         F4049    9              17                5 KM         
42.0       75    144 Tom Crabill             M      53              WA    0:35:56.7 11:34 5.2         M5059    6              7                 5 KM         
48.0       76    178 Kristen Harvey          F      55              WA    0:36:22.0 11:42 5.1         F5059    7              9                 KM Series    
43.1       77    61  Debbie Martens          F      45  Puyallup    WA    0:36:29.8 11:45 5.1         F4049    10             17                KM Series    
41.2       78    49  Dede Jasperson          F      48  Olympia     WA    0:39:16.8 12:38 4.7         F4049    11             17                5 KM         
40.3       79    171 Michelle Chuinard-Breed F      47              WA    0:39:43.0 12:47 4.7         F4049    12             17                5 KM         
38.6       80    30  Teri Gray               F      42  Bremerton   WA    0:39:43.7 12:47 4.7         F4049    13             17                5 KM         
38.0       81    84  April Shrum             F      39  Bremerton   WA    0:39:43.9 12:47 4.7         F3039    8              10                KM Series    
36.3       82    99  Craig Wood              M      47  Bremerton   WA    0:39:45.3 12:48 4.7         M4049    6              6                 5 KM         
39.1       83    163 Monica Wood             F      44              WA    0:39:49.9 12:49 4.7         F4049    14             17                5 KM         
37.9       84    69  Alan Orencia            M      53  Milton      WA    0:39:51.4 12:50 4.7         M5059    7              7                 5 KM         
39.4       85    16  Leah Constantine        F      45  Tacoma      WA    0:39:55.7 12:51 4.7         F4049    15             17                5 KM         
36.1       86    14  A. Constantine          M      12  Tacoma      WA    0:39:57.5 12:52 4.7         M0014    4              4                 5 KM         
41.2       87    170 Susanne Noble           F      50              WA    0:40:04.2 12:54 4.7         F5059    8              9                 KM Series    
51.9       88    55  Nancy Larsen            F      69  Federal Way WA    0:40:04.4 12:54 4.7         F6069    4              5                 5 KM         
48.1       89    54  Larry Larsen            M      77  Federal Way WA    0:40:23.0 13:00 4.6         M7079    4              4                 5 KM         
36.5       90    12  Jenny Canter            F      26  Puyallup    WA    0:40:27.9 13:01 4.6         F2029    8              10                5 KM         
36.5       91    32  Alia Griffing           F      37  Olympia     WA    0:40:57.1 13:11 4.6         F3039    9              10                5 KM         
37.5       92    85  April Sims              F      42  Tacoma      WA    0:40:58.3 13:11 4.6         F4049    16             17                5 KM         
52.2       93    173 Fran Marquart           F      74              WA    0:42:47.3 13:46 4.4         F7079    2              4                 5 KM         
35.5       94    94  Meagan Swenson          F      47  Olympia     WA    0:45:05.7 14:31 4.1         F4049    17             17                KM Series    
41.2       95    44  Patricia Husko          F      63  Elma        WA    0:46:40.6 15:01 4           F6069    5              5                 5 KM         
44.8       96    166 Sandi Newman            F      71              WA    0:47:48.1 15:23 3.9         F7079    3              4                 5 KM         
48.0       97    159 Molly Childs            F      77              WA    0:48:45.3 15:41 3.8         F7079    4              4                 5 KM         
26.6       98    46  Duy Huynh               M      28  Federal Way WA    0:48:47.8 15:42 3.8         M2029    3              3                 KM Series    
30.3       99    67  Ngoc Chan Nguyen        F      27  Tacoma      WA    0:48:48.1 15:42 3.8         F2029    9              10                KM Series    
28.2       100   91  Sierra Suafoa-Mcclain   F      20  Tacoma      WA    0:52:20.6 16:51 3.6         F2029    10             10                5 KM         
28.7       101   9   Monica Brady            F      38  Tacoma      WA    0:52:22.2 16:51 3.6         F3039    10             10                5 KM         
34.6       102   64  Shawn Mcclain           F      58  Tacoma      WA    0:52:22.5 16:51 3.6         F5059    9              9                 5 KM         

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.