Resolution Run 5K Run/Fun Walk/Ruck

Sat January 4, 2020 Derry, PA US 15627 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib  Name                  Gender City           State Country Clock     Chip      Pace  Age Age        Division Division         
                                                                     Time      Time                Percentage Place                     
===== ==== ===================== ====== ============== ===== ======= ========= ========= ===== === ========== ======== ================ 
1          Patrick Miller        M      Apollo         PA    US      17:46.9   17:46.9   5:43  20  73.0       1        M Male Overall   
2     1797 Bob Manzi             M                                   19:47.0   19:47.0   6:22  38  68.3       2        M Male Overall   
3          Jen Beatty            F                                   20:20.8   20:20.8   6:33  25  72.6       1        M Female Overall 
4          Douglas Basinski      M      Pittsburgh     PA    US      20:23.0   20:23.0   6:34  44  69.2       3        M Male Overall   
5     1788 Kacey Bobnar          F                                   20:29.5   20:29.5   6:36  18  72.4       2        M Female Overall 
6          Dean Banko            M                                   21:56.3   21:56.3   7:04  32  59.6       1        M 30-39          
7          George Lincoln        M                                   22:34.7   22:34.7   7:16  30  57.7       2        M 30-39          
8          Logan Corbett         M      Delmont        PA    US      22:40.3   22:40.3   7:18  35  58.5       3        M 30-39          
9     1789 Bob Vitale            M      Bradenville    PA    US      22:41.4   22:41.4   7:18  40  60.5       1        M                
10         Jeff Mason            M      Ligonier       PA    US      22:41.9   22:41.9   7:18  42  61.2       2        M                
11         Brian Ayers           M      Ligonier       PA    US      23:07.0   23:07.0   7:26  42  60.1       3        M                
12         Corey Flannagan       M      Pittsburgh     PA    US      23:16.7   23:16.7   7:30  37  57.6       4        M 30-39          
13         Harley Kessler        F                                   23:18.3   23:18.3   7:30  13  69.2       3        M Female Overall 
14    1786 VALERIE CHRISTOFF     F      Ligonier       PA    US      23:24.9   23:24.9   7:32  45  67.1       1        F                
15         Cara Lincoln          F                                   23:34.3   23:34.3   7:35  30  62.6       1        F 30-39          
16         Shaelyn Waltemire     F                                   23:41.5   23:41.5   7:38  14  66.6       1        F 11-19          
17         John Novak            M      Latrobe        PA    US      23:47.1   23:47.1   7:39  34  55.5       5        M 30-39          
18    1800 Conrad McQuaide       M                                   23:50.0   23:50.0   7:40  19  54.5       1        M 11-19          
19         Jeff Syster           M      Derry          PA    US      24:18.1   24:18.1   7:49  41  56.8       1        M 40-49          
20         Allyson Smathers      F      Blairsville    PA    US      24:24.7   24:24.7   7:51  18  60.8       2        F 11-19          
21         Amanda Bauer          F      Delmont        PA    US      24:39.8   24:39.8   7:56  35  60.3       2        F 30-39          
22         Gerry Baldonieri Sr   M      Latrobe        PA    US      24:42.5   24:42.5   7:57  61  65.2       1        M 60-99          
23         Robin Ostach          F      Beaver Falls   PA    US      24:45.5   24:45.5   7:58  51  67.5       2        F                
24         Brian O'Hara          M      Latrobe        PA    US      25:01.8   25:01.8   8:03  56  61.7       1        M 50-59          
25         P. Kessler            M                                   25:05.2   25:05.2   8:04  9   64.8       1        M 1-10           
26         Y. Noronha            F                                   25:10.8   25:10.8   8:06  9   71.2       1        F 1-10           
27         Deidra Keremes        F      Greensburg     PA    US      25:21.5   25:21.5   8:10  27  58.2       1        F 20-29          
28         Amber Marsh           F      Johnstown      PA    US      25:47.0   25:47.0   8:18  27  57.3       2        F 20-29          
29         Bosco Noronha         M                                   26:04.6   26:04.6   8:24  53  57.9       2        M 50-59          
30         Rita Kibe             F      Greensburg     PA    US      26:12.1   26:12.1   8:26  34  56.6       3        F 30-39          
31         The John Swauger      M                                   26:16.7   26:16.7   8:27  64  62.9       2        M 60-99          
32         Amanda Folk           F      Greensburg     PA    US      26:22.2   26:22.2   8:29  34  56.3       4        F 30-39          
33         Josh Gunnett          M      Martinsburg    PA    US      26:23.9   26:23.9   8:30  26  49.2       1        M 20-29          
34         Ron Orr               M                                   26:27.7   26:27.7   8:31  60  60.3       3        M 60-99          
35         Noah Henson           M      Latrobe        PA    US      26:40.3   26:40.3   8:35  34  49.5       6        M 30-39          
36         Ed Hlebechuk          M      Latrobe        PA    US      26:41.9   26:41.9   8:36  59  59.3       3        M 50-59          
37         Wendy Norman          F      Latrobe        PA    US      26:50.7   26:50.7   8:38  44  58.0       3        F                
38    1784 Dale Boston           M                                   27:01.9   27:01.9   8:42  32  48.4       7        M 30-39          
39         Sean Buzzard          M      Pittsburgh     PA    US      27:14.5   27:14.5   8:46  46  52.6       2        M 40-49          
40         Dan Lee               M      Greensburg     PA    US      27:19.9   27:19.9   8:48  30  47.6       8        M 30-39          
41         Paul Upson            M      Latrobe        PA    US      27:20.7   27:20.7   8:48  71  64.7       4        M 60-99          
42         Briana Bishop         F      Mount Pleasant PA    US      27:36.6   27:36.6   8:53  27  53.5       3        F 20-29          
43         William Paul          M      Indiana        PA    US      27:37.9   27:37.9   8:54  49  53.0       3        M 40-49          
44    1793 Jason Rudy            M                                   27:51.9   27:51.9   8:58  35  47.6       9        M 30-39          
45         Adam Clawson          M      Indiana        PA    US      27:53.6   27:53.6   8:59  45  51.0       4        M 40-49          
46    1792 Mark Freeman          M                                   28:02.1   28:02.1   9:01  37  47.9       10       M 30-39          
47         Evelyn Gill           F                                   28:06.9   28:06.9   9:03  40  53.9       1        F 40-49          
48         E. Mahoney            F      Irwin          PA    US      28:07.3   28:07.3   9:03  11  60.1       3        F 11-19          
49         Will Hoffman          M      Harrison City  PA    US      28:09.1   28:09.1   9:04  37  47.7       11       M 30-39          
50         Megan Henson          F      Latrobe        PA    US      28:17.8   28:17.8   9:06  32  52.2       5        F 30-39          
51         Chuck Baith           M      Ligonier       PA    US      28:35.0   28:35.0   9:12  64  57.8       5        M 60-99          
52         Rebekah Ross          F      Greensburg     PA    US      28:44.1   28:44.1   9:15  19  51.4       4        F 11-19          
53         Traci Kellar          F      Irwin          PA    US      29:02.9   29:02.9   9:21  46  54.6       2        F 40-49          
54         Carol Tinsley         F      Latrobe        PA    US      29:12.4   29:12.4   9:24  36  51.0       6        F 30-39          
55         David Keremes         M      Greensburg     PA    US      29:18.5   29:18.5   9:26  29  44.4       2        M 20-29          
56         L. Noronha            M                                   29:26.4   29:26.4   9:29  7   62.1       2        M 1-10           
57         Aaron Zavatchan       M      Connellsville  PA    US      29:32.9   29:32.9   9:31  13  47.4       2        M 11-19          
58         Miranda Stambaugh     F      Greensburg     PA    US      29:50.1   29:50.1   9:36  28  49.5       4        F 20-29          
59         Brian Mazzariello     M      Somerset PA    PA    US      29:51.4   29:51.4   9:37  43  46.9       5        M 40-49          
60         Ray Byrne             M      Coraopolis     PA    US      29:53.5   29:53.5   9:37  63  54.8       6        M 60-99          
61         Michelle Dean         F      Greensburg     PA    US      29:54.9   29:54.9   9:38  27  49.4       5        F 20-29          
62         Karlyn Matija         F      Greensburg     PA    US      29:55.0   29:55.0   9:38  35  49.7       7        F 30-39          
63         B. Zavatchan          M      Connellsville  PA    US      29:56.1   29:56.1   9:38  10  51.9       3        M 1-10           
64         John Zavatchan        M      Connellsville  PA    US      29:57.0   29:57.0   9:38  37  44.8       12       M 30-39          
65    1790 Tracy Bowman          F                                   30:12.5   30:12.5   9:43  34  49.1       8        F 30-39          
66    1791 Roger Haney           M                                   30:12.5   30:12.5   9:43  62  53.7       7        M 60-99          
67         Kellee Wheeler        F      Manor          PA    US      30:13.3   30:13.3   9:44  32  48.9       9        F 30-39          
68         Troy Smith            M      Greensburg     PA    US      30:22.0   30:22.0   9:46  41  45.4       6        M 40-49          
69         Alyssa Cholodofsky    F      Irwin          PA    US      30:23.9   30:23.9   9:47  49  53.8       3        F 40-49          
70         Charles Heath         M      Latrobe        PA    US      30:24.2   30:24.2   9:47  49  48.1       7        M 40-49          
71    1798 Sylvia Paesano        F                                   30:26.2   30:26.2   9:48  56  58.1       1        F 50-59          
72         Darlene Upson         F      Latrobe        PA    US      30:26.9   30:26.9   9:48  60  60.9       1        F 60-99          
73         Walter Byrne          M      Hastings       PA    US      30:32.2   30:32.2   9:50  58  51.5       4        M 50-59          
74         M. Mahoney            F      Irwin          PA    US      30:33.1   30:33.1   9:50  10  56.9       2        F 1-10           
75    1795 Renee Freidhof        F                                   30:40.7   30:40.7   9:52  48  52.7       4        F 40-49          
76         Assaal Khalil         M                                   30:53.2   30:53.2   9:56  51  48.1       5        M 50-59          
77         Samantha Fritzman     F      Champion       PA    US      31:23.8   31:23.8   10:06 40  48.3       5        F 40-49          
78         Sarah Gunnett         F      Martinsburg    PA    US      31:35.4   31:35.4   10:10 25  46.7       6        F 20-29          
79         Christine Jeffcoat    F      Mount Pleasant PA    US      31:50.7   31:50.7   10:15 40  47.6       6        F 40-49          
80         Greg Mills            M      Greensburg     PA    US      32:13.3   32:13.3   10:22 56  47.9       6        M 50-59          
81         Pam Syster            F                                   32:17.4   32:17.4   10:24 62  58.8       2        F 60-99          
82         Julie Williams        F      Indiana        PA    US      32:38.5   32:38.5   10:30 39  46.2       10       F 30-39          
83         David Novak           M      Derry          PA    US      33:08.8   33:08.8   10:40 58  47.4       7        M 50-59          
84         Susan Mignogna        F                                   33:19.1   33:19.1   10:43 56  53.1       2        F 50-59          
85         Juliette Deem         F      Latrobe        PA    US      33:34.1   33:34.1   10:48 46  47.2       7        F 40-49          
86         Jody Claypool         F      Saltsburg      PA    US      34:03.2   34:03.2   10:58 53  50.2       3        F 50-59          
87    1799 April Godby           F                                   34:07.5   34:07.5   10:59 33  43.4       11       F 30-39          
88         Carl Ostach           M      Beaver Falls   PA    US      34:25.0   34:25.0   11:05 51  43.2       8        M 50-59          
89         Rebecca Lingenfelter  F      Homer City     PA    US      34:28.2   34:28.2   11:06 28  42.8       7        F 20-29          
90         Jessica Deem          F      Latrobe        PA    US      34:30.8   34:30.8   11:07 19  42.8       5        F 11-19          
91    1796 Maggie Sheridan       F                                   34:50.8   34:50.8   11:13 51  47.9       4        F 50-59          
92    1787 Doug Hood             M                                   35:14.7   35:14.7   11:21 48  41.2       8        M 40-49          
93         Cory Ostach           M      Beaver Falls   PA    US      35:48.1   35:48.1   11:31 22  36.3       3        M 20-29          
94         Kristen Ostach        F      Beaver Falls   PA    US      35:48.4   35:48.4   11:32 20  41.2       8        F 20-29          
95         Jennifer Shaffor      F      Kent           PA    US      35:53.3   35:53.3   11:33 37  41.7       12       F 30-39          
96         Michele Belck         F                                   36:06.1   36:06.1   11:37 52  46.8       5        F 50-59          
97         Amanda Thompson       F      Latrobe        PA    US      36:07.2   36:07.2   11:38 33  41.0       13       F 30-39          
98         Joshua Fitzgerald     M      Carnegie       PA    US      36:10.5   36:10.5   11:39 34  36.5       13       M 30-39          
99         Paul Hicks            M                                   36:46.4   36:46.4   11:50 72  48.7       8        M 60-99          
100        Leslie McKay          F      Jeannette      PA    US      37:42.5   37:42.5   12:08 45  41.7       8        F 40-49          
101        Toni Maline           F      Torrance       PA    US      38:09.2   38:09.2   12:17 38  39.4       14       F 30-39          
102        Kate Patton           F      Grapeville     PA    US      38:19.0   38:19.0   12:20 38  39.2       15       F 30-39          
103        R. Patton             M      Grapeville     PA    US      38:19.2   38:19.2   12:20 11  38.9       3        M 11-19          
104   1794 Steph Kimmbell        F                                   38:57.2   38:57.2   12:32 33  38.0       16       F 30-39          
105        J. Ayers              M      Ligonier       PA    US      39:52.1   39:52.1   12:50 11  37.4       4        M 11-19          
106        Debbie Naeger         F      Hannastown     PA    US      39:57.7   39:57.7   12:52 45  39.3       9        F 40-49          
107        Nancy Baith           F      Ligonier       PA    US      40:21.2   40:21.2   12:59 63  47.7       3        F 60-99          
108   1785 Kathleen Giesey       F      Ligonier       PA    US      41:52.0   41:52.0   13:29 46  37.9       10       F 40-49          
109        John Austin           M      Export         PA    US      42:39.1   42:39.1   13:44 41  32.4       9        M 40-49          
110        Leah Marr             F      Ligonier       PA    US      43:15.4   43:15.4   13:55 63  44.5       4        F 60-99          
111        Lance Williams        M      Indiana        PA    US      43:40.5   43:40.5   14:03 45  32.6       10       M 40-49          
112        Jacqueline Bair       F      Scottdale      PA    US      45:52.2   45:52.2   14:46 36  32.5       17       F 30-39          
113        Tiffany Perkins       F      Mount Pleasant PA    US      46:03.4   46:03.4   14:49 28  32.1       9        F 20-29          
114        Kathi Steimer         F      Ligonier       PA    US      47:45.6   47:45.6   15:22 63  40.3       5        F 60-99          
115        Anonymous Participant F                           US      47:59.6   47:59.6   15:27 59  38.2       6        F 50-59          
116        Kimberly Bracken      F      Punxsutawney   PA    US      50:14.6   50:14.6   16:10 36  29.7       18       F 30-39          
117        Nathanael Sarra       M      Saltsburg      PA    US      51:33.1   51:33.1   16:36 38  26.2       14       M 30-39          
118        A. Zavatchan          F      Connellsville  PA    US      51:45.7   51:45.7   16:40 5   40.7       3        F 1-10           
119        Kristie Zavatchan     F      Connellsville  PA    US      51:46.3   51:46.3   16:40 38  29.0       19       F 30-39          
120        Frank Sulzer          M      Mc Kees Rocks  PA    US      1:00:01.3 1:00:01.3 19:19 41  23.0       11       M 40-49          
121        Lisa Gismondi         F      Irwin          PA    US      1:00:01.7 1:00:01.7 19:19 48  26.9       11       F 40-49          


Top Male Finisher - Masters
Place Name        Bib  Age Overall Gender Location          Time    
===== =========== ==== === ======= ====== ================= ======= 
1     Bob Vitale  1789 40  9       M      Bradenville PA US 22:41.4 
2     Jeff Mason       42  10      M      Ligonier PA US    22:41.9 
3     Brian Ayers      42  11      M      Ligonier PA US    23:07.0 


Top Female Finisher - Masters
Place Name              Bib  Age Overall Gender Location           Time    
===== ================= ==== === ======= ====== ================== ======= 
1     VALERIE CHRISTOFF 1786 45  14      F      Ligonier PA US     23:24.9 
2     Robin Ostach           51  23      F      Beaver Falls PA US 24:45.5 
3     Wendy Norman           44  37      F      Latrobe PA US      26:50.7 


Male Overall Winners
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location         Time    
===== ================ ==== === ======= ====== ================ ======= 
1     Patrick Miller        20  1       M      Apollo PA US     17:46.9 
2     Bob Manzi        1797 38  2       M                       19:47.0 
3     Douglas Basinski      44  4       M      Pittsburgh PA US 20:23.0 


Female Overall Winners
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ======== ======= 
1     Jen Beatty          25  3       F               20:20.8 
2     Kacey Bobnar   1788 18  5       F               20:29.5 
3     Harley Kessler      13  13      F               23:18.3 

Additional results can be found at https://catchmetiming.rsupartner.com/.

Embed Code