2020 Chautauqua Striders Winter 5K Series

Sat January 18 - Sat February 22 Celoron, NY US 14720 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                 Gender City          State Country Clock   Chip    Pace  Age Age        Division Division 
                                                                  Time    Time              Percentage Place             
===== === ==================== ====== ============= ===== ======= ======= ======= ===== === ========== ======== ======== 
1         Edward Scroxton      M      Lakewood      NY    US      0:18:39 0:18:39 6:01  18  69.6       1        M 1-99   
2     65  Rich Morton          M      Jamestown     NY    US      0:19:26 0:19:26 6:16  37  68.8       2        M 1-99   
3         Brooke Adams         F      Randolph      NY    US      0:19:31 0:19:31 6:18  31  75.4       1        F 1-99   
4         Katie Zwald          F      Jamestown     NY    US      0:19:39 0:19:39 6:20  29  74.9       2        F 1-99   
5     17  John Gustafson       M      Jamestown     NY    US      0:20:33 0:20:33 6:38  59  76.8       3        M 1-99   
6         Grant Vincent        M      Randolph      NY    US      0:21:24 0:21:24 6:54  54  70.9       4        M 1-99   
7     49  Kathy Gustafson      F      Jamestown     NY    US      0:22:05 0:22:05 7:07  54  78.1       3        F 1-99   
8     21  Jaden Kinnear        M      Jamestownn    NY    US      0:22:26 0:22:26 7:14  17  58.3       5        M 1-99   
9         Tom Rankin           M      Jamestown     NY    US      0:22:30 0:22:30 7:15  53  66.9       6        M 1-99   
10        Karen Stangl         F      Lakewood      NY    US      0:22:34 0:22:34 7:17  41  67.4       4        F 1-99   
11        Judy Porpiglia       F      Sinclairville NY    US      0:23:09 0:23:09 7:28  50  71.2       5        F 1-99   
12        Jeff Carlson         M      Jamestown     NY    US      0:23:55 0:23:55 7:43  65  69.4       7        M 1-99   
13        Bryce Kovel          M      Randolph      NY    US      0:24:23 0:24:23 7:52  39  55.6       8        M 1-99   
14        Sherri McCall        F      Bemus Point   NY    US      0:24:38 0:24:38 7:57  48  65.5       6        F 1-99   
15    54  Cindy Steele         F      Falconer      NY    US      0:25:21 0:25:21 8:11  50  65.1       7        F 1-99   
16    50  Tim Hewitt           M      Kennedy       NY    US      0:25:32 0:25:32 8:14  58  61.3       9        M 1-99   
17        Kevin Kupniewski     M      Erie          PA    US      0:25:35 0:25:35 8:15  44  54.9       10       M 1-99   
18    37  Lydia Samuelson      F      Ashville      NY    US      0:25:46 0:25:46 8:19  54  66.9       8        F 1-99   
19        Robert Aucoin        M      Randolph      NY    US      0:26:06 0:26:06 8:25  34  50.4       11       M 1-99   
20        Megan Johnson        F      warren        PA    US      0:26:15 0:26:15 8:28  32  56.1       9        F 1-99   
21        Jacob Johnson        M      Lakewood      NY    US      0:26:53 0:26:53 8:40  14  50.9       12       M 1-99   
22        Jeff Rupp            M      Jamestown     NY    US      0:26:57 0:26:57 8:42  50  54.5       13       M 1-99   
23        Kolden McCall        M      Bemus Point   NY    US      0:28:06 0:28:06 9:04  13  49.9       14       M 1-99   
24        Kaija Dawn Dougherty F      Frewsburg     NY    US      0:28:09 0:28:09 9:05  33  52.4       10       F 1-99   
25        Rosanne Carr         F      Cassadaga     NY    US      0:28:11 0:28:11 9:05  43  54.7       11       F 1-99   
26    27  Scott Mekus          M      Jamestown     NY    US      0:28:47 0:28:47 9:17  48  50.3       15       M 1-99   
27        George Anderson      M      Panama        NY    US      0:30:40 0:30:40 9:54  61  52.3       16       M 1-99   
28        E. Yanik             M      Falconer      NY    US      0:30:56 0:30:56 9:59  10  50.1       17       M 1-99   
29    57  Jessica Doppler      F      Dunkirk       NY    US      0:33:15 0:33:15 10:44 37  44.9       12       F 1-99   
30        Nichelle Carlberg    F      Frewsburg     NY    US      0:33:15 0:33:15 10:44 38  45.0       13       F 1-99   
31        Roxanne Buffone      F      Jamestown     NY    US      0:33:26 0:33:26 10:47 49  48.8       14       F 1-99   
32        Joanne Brewer        F      Eden          NY    US      0:33:56 0:33:56 10:57 42  45.1       15       F 1-99   
33    24  Mac Mackenzie        F      Jamestown     NY    US      0:34:47 0:34:47 11:13 76  66.4       16       F 1-99   
34        Holly Griffith       F      Kennedy       NY    US      0:35:54 0:35:54 11:35 35  41.3       17       F 1-99   
35    28  Mary Nelson          F      Jamestown     NY    US      0:36:13 0:36:13 11:41 66  55.3       18       F 1-99   
36        Stacey Curry         F      Derby         NY    US      0:39:37 0:39:37 12:47 65  49.8       19       F 1-99   
37        Michael Abt          M      Erie          PA    US      0:40:51 0:40:51 13:11 68  41.7       18       M 1-99   
38        Sheri Winter         F      Eden          NY    US      0:44:56 0:44:56 14:30 42  34.1       20       F 1-99   

Additional results can be found at http://chautauquastriders.org/race-results/.

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.