Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib Name                Gender City           State Country Clock     Chip      Pace  Age Age        Division Division 
                                                                  Time      Time                Percentage Place             
===== === =================== ====== ============== ===== ======= ========= ========= ===== === ========== ======== ======== 
1     622 Ross Perkins        M      Punta Gorda    FL    US      38:55.2   38:55.2   6:16  19  68.6       1        M OA     
2     529 steve costa         M      North Port     FL    US      47:42.6   47:42.6   7:41  56  66.3       1        M 50-59  
3     653 Cadin Steele        M      Bradenton      FL    US      48:37.7   48:37.7   7:50  15  56.9       1        M 15-19  
4     655 Matthew Stoltzfus   M      Punta Gorda    FL    US      48:50.2   48:50.2   7:52  25  54.7       1        M 20-29  
5     654 Kyle Stoltzfus      M      Sarasota       FL    US      49:07.8   49:07.8   7:54  27  54.4       2        M 20-29  
6     609 Jayme Moran         M      Arcadia        FL    US      50:06.2   50:06.2   8:04  15  55.2       2        M 15-19  
7     706 Peter Ballentine    M      Venice         FL    US      50:06.6   50:06.6   8:04  55  62.6       2        M 50-59  
8     721 Mike Ahlborn        M                                   50:29.2   50:29.2   8:08  43  56.2       1        M 40-49  
9     542 Heidi Federici      F      Punta Gorda    FL    US      51:04.2   51:04.2   8:13  34  59.7       1        F OA     
10    641 Jessica Sheffield   F      Ramrod Key     FL    US      51:18.4   51:18.4   8:15  31  59.1       1        F 30-39  
11    571 Bill Iverson        M      Ona            FL    US      51:34.9   51:34.9   8:18  47  56.8       2        M 40-49  
12    705 Eric Ressel         M      Punta Gorda    FL    US      51:49.6   51:49.6   8:20  51  58.5       3        M 50-59  
13    610 Quynn Morehouse     F      South Portland ME    US      51:55.3   51:55.3   8:21  36  59.0       2        F 30-39  
14    625 Justin Radley       M      Fort Myers     FL    US      52:59.4   52:59.4   8:32  38  51.6       1        M 30-39  
15    715 Brad Lawrence       M                                   54:00.7   54:00.7   8:42  34  49.8       2        M 30-39  
16    712 Jim Bartek          M      Port Charlotte FL    US      54:35.5   54:35.5   8:47  55  57.5       4        M 50-59  
17    576 Tommy Jackson       M      Myakka City    FL    US      55:02.7   55:02.7   8:52  13  52.4       1        M 10-14  
18    561 Bryan Hershberger   M      Sarasota       FL    US      55:07.6   55:07.6   8:52  25  48.5       3        M 20-29  
19    580 David F3 Bing Kelly M      Lakewood Ranch FL    US      55:17.6   55:17.6   8:54  44  51.7       3        M 40-49  
20    565 STACY HINMAN        F      Fort Myers     FL    US      55:40.9   55:40.9   8:58  39  55.8       3        F 30-39  
21    608 David Miller jr     M      Lakewood ranch FL    US      55:49.4   55:49.4   8:59  33  48.0       3        M 30-39  
22    595 Erica Lesak         F      Bradenton      FL    US      55:55.6   55:55.6   9:00  47  59.2       1        F 40-49  
23    539 Deb Dyer            F      Punta Gorda    FL    US      55:55.9   55:55.9   9:00  59  68.6       1        F 50-59  
24    562 Doug Hershberger    M      Sarasota       FL    US      56:36.2   56:36.2   9:07  28  47.2       4        M 20-29  
25    602 Robbie Martin       M      Sarasota       FL    US      56:36.6   56:36.6   9:07  52  54.0       5        M 50-59  
26    711 Jamie Booth         M      Fort Myers     FL    US      58:02.4   58:02.4   9:20  39  47.4       4        M 30-39  
27    644 Linda Sigmon        F      Port Charlotte FL    US      58:24.8   58:24.8   9:24  48  57.3       2        F 40-49  
28    631 Missy Russell       F      Punta Gorda    FL    US      1:01:00.0 1:01:00.0 9:49  51  56.9       2        F 50-59  
29    717 David Shiner        M                                   1:01:02.8 1:01:02.8 9:49  46  47.6       4        M 40-49  
30    520 Melody Burt         F      Punta Gorda    FL    US      1:01:20.2 1:01:20.2 9:52  52  57.2       3        F 50-59  
31    507 Chessie Bazzo       F      Punta Gorda    FL    US      1:01:31.9 1:01:31.9 9:54  32  49.4       4        F 30-39  
32    508 Gregory Bazzo       M      Punta Gorda    FL    US      1:01:32.3 1:01:32.3 9:54  32  43.5       5        M 30-39  
33    707 Katrina Turgeon     F      Sarasota       FL    US      1:01:32.9 1:01:32.9 9:54  47  53.8       3        F 40-49  
34    606 Michael McMillan    M      North Port     FL    US      1:02:14.3 1:02:14.3 10:01 49  47.9       5        M 40-49  
35    527 Benjamin Copeland   M      Boca Grande    FL    US      1:02:16.3 1:02:16.3 10:01 38  43.9       6        M 30-39  
36    505 Colby Barrett       M      Boca Grande    FL    US      1:02:25.1 1:02:25.1 10:03 40  44.4       6        M 40-49  
37    657 Mark Teaney         M      Port Charlotte FL    US      1:02:25.2 1:02:25.2 10:03 48  47.3       7        M 40-49  
38    568 David Hoops         M      Venice         FL    US      1:03:14.8 1:03:14.8 10:11 59  51.4       6        M 50-59  
39    636 Steve Schlabach     M      Sarasota       FL    US      1:03:29.4 1:03:29.4 10:13 46  45.8       8        M 40-49  
40    581 Brannon Kirk        M      Punta Gorda    FL    US      1:03:33.5 1:03:33.5 10:14 41  43.9       9        M 40-49  
41    557 Mike Hamer          M      Sarasota       FL    US      1:04:18.9 1:04:18.9 10:21 44  44.5       10       M 40-49  
42    522 James Chancey       M      Arcadia        FL    US      1:04:46.9 1:04:46.9 10:26 60  50.6       1        M 60-69  
43    672 Zachary Willis      M      Englewood      FL    US      1:06:12.1 1:06:12.1 10:39 30  40.4       7        M 30-39  
44    523 Julie Chidsey       F      Punta Gorda    FL    US      1:06:19.6 1:06:19.6 10:40 50  51.7       4        F 50-59  
45    548 Shannon Fusco       F      Arcadia        FL    US      1:06:28.0 1:06:28.0 10:42 50  51.6       5        F 50-59  
46    681 Jennifer Kaczynski  F      Port Charlotte FL    US      1:07:56.1 1:07:56.1 10:56 55  53.6       6        F 50-59  
47    600 Abby Lunsford       F      Fort Myers     FL    US      1:07:58.4 1:07:58.4 10:56 22  44.6       1        F 20-29  
48    532 Emily Dagg          F      Fort Myers     FL    US      1:07:58.6 1:07:58.6 10:56 31  44.6       5        F 30-39  
49    510 Vasantha Bellet     F      Port Charlotte FL    US      1:09:15.8 1:09:15.8 11:09 63  58.5       1        F 60-69  
50    727 Samuel Detwiler     M                                   1:10:55.4 1:10:55.4 11:25 30  37.7       8        M 30-39  
51    658 Bonnie Theall       F      Dunedin        FL    US      1:12:23.3 1:12:23.3 11:39 73  65.1       1        F 70-99  
52    639 Holly Selders       F      Punta Gorda    FL    US      1:13:21.5 1:13:21.5 11:48 50  46.7       7        F 50-59  
53    640 Tim Selders         M      Punta Gorda    FL    US      1:13:21.7 1:13:21.7 11:48 53  42.0       7        M 50-59  
54    628 Betty Ridenour      F      Punta Gorda    FL    US      1:15:01.7 1:15:01.7 12:04 52  46.8       8        F 50-59  
55    553 Edward Gillen       M      Port Charlotte FL    US      1:15:11.7 1:15:11.7 12:06 60  43.6       2        M 60-69  
56    730 Todd Stoltzfus      M      Sarasota       FL    US      1:15:55.1 1:15:55.1 12:13 49  39.2       11       M 40-49  
57    652 Yulinar Sproat      F      Englewood      FL    US      1:16:32.9 1:16:32.9 12:19 55  47.6       9        F 50-59  
58    575 Kari Jackson        F      Arcadia        FL    US      1:18:40.0 1:18:40.0 12:40 49  43.1       4        F 40-49  
59    718 Jamie Bennett       F      Myakka         FL    US      1:19:37.1 1:19:37.1 12:49 41  39.5       5        F 40-49  
60    611 Sandi Mullet        F      Myakka City    FL    US      1:19:37.8 1:19:37.8 12:49 60  48.8       2        F 60-69  
61    556 Christine Greider   F      Naples         FL    US      1:25:46.6 1:25:46.6 13:48 58  44.1       10       F 50-59  
62    501 Jillian Alexander   F      Englewood      FL    US      1:25:51.5 1:25:51.5 13:49 15  37.4       1        F 15-19  
63    502 Kristi Alexander    F      Englewood      FL    US      1:25:52.0 1:25:52.0 13:49 45  37.8       6        F 40-49  
64    503 Todd Alexander      M      Englewood      FL    US      1:25:52.9 1:25:52.9 13:49 50  35.0       8        M 50-59  
65    673 Marianna J Yingling F      Port Charlotte FL    US      1:36:52.8 1:36:52.8 15:35 50  35.4       11       F 50-59  
66    662 Lori Wagner-Ryan    F      Port Charlotte FL    US      1:45:03.0 1:45:03.0 16:54 39  29.6       6        F 30-39  
67    567 Carrie holvey       F      North Port     FL    US      1:50:17.0 1:50:17.0 17:45 39  28.2       7        F 30-39  


Top Male Finisher - OverAll
Place Name         Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ============ === === ======= ====== ================= ======= 
1     Ross Perkins 622 19  1       M      Punta Gorda FL US 38:55.2 


Top Female Finisher - OverAll
Place Name           Bib Age Overall Gender Location          Time    
===== ============== === === ======= ====== ================= ======= 
1     Heidi Federici 542 34  9       F      Punta Gorda FL US 51:04.2 

Embed Code