Orange Bowl Paddle Championship presented by Windhaven Insurance

Sat April 14, 2018 Miami, FL US 33149 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib  Name                  Gender City            State Country Clock     Pace  Age Division Division  
                                                                      Time                Place              
===== ==== ===================== ====== =============== ===== ======= ========= ===== === ======== ========= 
1     3017 Tim Warner            M      Jupiter         FL    US      1:20:57.6 9:25      1        M Elite 1 
2     3061 Jake Portwood         M      Fort Lauderdale FL    US      1:21:18.1 9:27      2        M Elite 1 
3     3016 Brad Ward             M      Sarasota        FL    US      1:22:59.7 9:39  26  3        M Elite 1 
4     3101 Christian goerloff    M                                    1:23:39.2 9:44  47  1        M 0-49    
5     3004 Sam english           M      Jupiter         FL    US      1:24:07.5 9:47  23  2        M 0-49    
6     3021 Kieran Grant          M      Sorrento        FL    US      1:25:21.8 9:56  24  1        M Elite 1 
7     3005 Jake Graham           M      Palmetto Bay    FL    US      1:26:44.5 10:05 29  3        M 0-49    
8     3018 Robert Hubsch         M      Miami           FL    US      1:26:49.8 10:06 52  1        M 50-99   
9     3022 Joey Huempfner        M      Jupiter         FL    US      1:26:51.8 10:06 19  2        M Elite 1 
10    3075 Packet Casey          M      Ft Lauderdale   FL    US      1:28:29.7 10:17 44  3        M Elite 1 
11    3003 Giacomo Bossa         M      Miami           FL    US      1:28:55.5 10:20 29  4        M 0-49    
12    3088 Steven Bernstein      M                                    1:29:58.9 10:28 45  5        M 0-49    
13    3102 Shane Sekul           M      Miami Beach     FL    US      1:30:17.5 10:30 43  6        M 0-49    
14    3011 Camilo Marmol         M      miami           FL    US      1:30:52.9 10:34 46  7        M 0-49    
15    3028 Steve Miller          M                            US      1:31:16.1 10:37     8        M 0-49    
16    3064 Stephen Chase         M      Stuart          FL    US      1:32:10.2 10:43 39  9        M 0-49    
17    3076 Victoria Burgess      F      pompano beach   FL    US      1:33:55.9 10:55 33  1        F Elite 1 
18    3024 Max Kolisch           M      Coral Gables    FL    US      1:34:05.3 10:56 26  10       M 0-49    
19    3015 Neil Uden             M      Hollywood       FL    US      1:34:50.1 11:02 41  11       M 0-49    
20    3083 Andreas Olesen        M      Miami BEach     FL    US      1:35:05.5 11:03 40  12       M 0-49    
21    3027 Maddie Miller         F      Jupiter         FL    US      1:35:11.5 11:04     2        F Elite 1 
22    3010 Joey Kolisch          M      Coral Gables    FL    US      1:35:44.4 11:08 61  2        M 50-99   
23    3006 Jeff Haacke           M      Miami           FL    US      1:36:12.1 11:11 40  13       M 0-49    
24    3002 Scott Baste           M      Tavernier       FL    US      1:36:16.9 11:12 56  3        M 50-99   
25    3012 Willy Mendez          M      Miami           FL    US      1:36:30.2 11:13 53  4        M 50-99   
26    3074 David Dean            M      Jupiter         FL    US      1:36:42.2 11:15 59  5        M 50-99   
27    3105 Ruiz Lizi             F      Miami           FL    US      1:38:04.5 11:24 38  3        F Elite 1 
28    3007 Koko Holo             M      Miami           FL    US      1:38:13.4 11:25 43  14       M 0-49    
29    3014 Eli Pluzynski         M      Pembroke Pines  FL    US      1:41:40.3 11:49 36  15       M 0-49    
30    3086 James Welch           M      Palm Beach      FL    US      1:42:04.2 11:52 43  16       M 0-49    
31    3023 Karen Kennedy         F      Miami           FL    US      1:42:30.8 11:55 42  1        F 0-49    
32    3020 frank goldstein       M      hollywood       FL    US      1:43:17.2 12:01 48  17       M 0-49    
33    3025 Mario Kroeff          M      south miami     FL    US      1:44:07.2 12:06 46  18       M 0-49    
34    3078 Bob Borowicz          M      Las Condes            CL      1:46:05.3 12:20 44  19       M 0-49    
35    3029 Philippe Schaack      M      Miami           FL    US      1:46:34.2 12:24 48  20       M 0-49    
36    3084 Glenn Davis           M      Key Largo       FL    US      1:49:14.2 12:42 59  6        M 50-99   
37    3063 Rachel Ferguson Chase F      Stuart          FL    US      1:50:18.1 12:50 29  1        F Elite 1 
38    3079 Cesar Zavala          M      Las Condes            CL      1:52:36.9 13:06 40  21       M 0-49    
39    3019 Gael Espeche          M      Surfside        FL    US      1:53:09.7 13:10 33  22       M 0-49    
40    3008 Jennifer Hulett       F      Fort Lauderdale FL    US      1:55:09.7 13:23 48  2        F Elite 1 
41    3068 Salvador Menoyo       M      Weston          FL    US      2:00:28.5 14:01 47  23       M 0-49    
42    3069 Pedro Cardenas        M      Miami           FL    US      2:00:29.6 14:01 27  24       M 0-49    
43    3026 Stephanie Lamenta     F      Coconut Grove   FL    US      2:00:32.7 14:01 40  2        F 0-49    
44    3065 Marco Martinez        M      cali                  CO      2:11:30.7 15:18 55  7        M 50-99   
45    3009 Matthew Johnson       M      Jacksonville    FL    US      2:13:46.3 15:33 45  25       M 0-49    
46    3067 Hugh Treadwell        M                            US      2:15:42.8 15:47     26       M 0-49    
47    3077 Jaime Rojas           M      Las Condes            CL      2:21:15.9 16:26 46  27       M 0-49    
48    3080 R. Baker              M      Key Largo       FL    US      2:41:18.2 18:45 7   28       M 0-49    
49    3081 Chris Baker           M      Key Largo       FL    US      2:41:18.4 18:45 54  8        M 50-99   


Top Male Finisher - Elite 14'
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location              Time      
===== ============= ==== === ======= ====== ===================== ========= 
1     Tim Warner    3017     1       M      Jupiter FL US         1:20:57.6 
2     Jake Portwood 3061     2       M      Fort Lauderdale FL US 1:21:18.1 
3     Brad Ward     3016 26  3       M      Sarasota FL US        1:22:59.7 


Top Female Finisher - Elite 14'
Place Name                  Bib  Age Overall Gender Location              Time      
===== ===================== ==== === ======= ====== ===================== ========= 
1     Rachel Ferguson Chase 3063 29  37      F      Stuart FL US          1:50:18.1 
2     Jennifer Hulett       3008 48  40      F      Fort Lauderdale FL US 1:55:09.7 


Top Male Finisher - Elite 12'6"
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location            Time      
===== ============== ==== === ======= ====== =================== ========= 
1     Kieran Grant   3021 24  6       M      Sorrento FL US      1:25:21.8 
2     Joey Huempfner 3022 19  9       M      Jupiter FL US       1:26:51.8 
3     Packet Casey   3075 44  10      M      Ft Lauderdale FL US 1:28:29.7 


Top Female Finisher - Elite 12'6"
Place Name             Bib  Age Overall Gender Location            Time      
===== ================ ==== === ======= ====== =================== ========= 
1     Victoria Burgess 3076 33  17      F      pompano beach FL US 1:33:55.9 
2     Maddie Miller    3027     21      F      Jupiter FL US       1:35:11.5 
3     Ruiz Lizi        3105 38  27      F      Miami FL US         1:38:04.5 


Male 49 and Under
Place Name               Bib  Age Overall Gender Location           Time      
===== ================== ==== === ======= ====== ================== ========= 
1     Christian goerloff 3101 47  4       M                         1:23:39.2 
2     Sam english        3004 23  5       M      Jupiter FL US      1:24:07.5 
3     Jake Graham        3005 29  7       M      Palmetto Bay FL US 1:26:44.5 
4     Giacomo Bossa      3003 29  11      M      Miami FL US        1:28:55.5 


Male 50 and Over
Place Name          Bib  Age Overall Gender Location           Time      
===== ============= ==== === ======= ====== ================== ========= 
1     Robert Hubsch 3018 52  8       M      Miami FL US        1:26:49.8 
2     Joey Kolisch  3010 61  22      M      Coral Gables FL US 1:35:44.4 
3     Scott Baste   3002 56  24      M      Tavernier FL US    1:36:16.9 


Female 49 and Under
Place Name              Bib  Age Overall Gender Location            Time      
===== ================= ==== === ======= ====== =================== ========= 
1     Karen Kennedy     3023 42  31      F      Miami FL US         1:42:30.8 
2     Stephanie Lamenta 3026 40  43      F      Coconut Grove FL US 2:00:32.7 

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.