LifeSouth Race Weekend

Sat February 15 - Sun February 16 Gainesville, FL US 32601

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Year 2020 2019 2018
Result Set --- Select Results --- Half Marathon
LifeSouth Race Weekend Half Marathon
5K
LifeSouth Race Weekend 5K
Half Marathon Relay
LifeSouth Race Weekend Half Marathon Relay
Half Marathon Wheelchair
LifeSouth Race Weekend Half Marathon Wheelchair Division
Kids Marathon
LifeSouth Race Weekend Kids' Marathon
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Marathon
Five Points of Life Marathon
Half Marathon
Five Points of Life Half Marathon
Half Marathon Pacers
Five Points of Life Half Marathon Wheelchair Division
5K
5 Points 5K Race & 5K Team Challenge
Kids Marathon
Five Points of Life Kids Marathon
5K SE Regional Championship
Southeast Elementary & Middle School Regional Championship 5K Race
Five Points of Life Marathon PACERS
Virtual Marathon
Virtual Half Marathon
Virtual Half Marathon
Virtual 5K
Virtual 5K
Participant Lookup & Tracking 5K - Business Summary Team Results 5K - Business Summary Team Results 5K - Business Summary Team Results 5K - Business Summary Team Results 5K - Business Summary Team Results 5K - Business Summary Team Results 5K - Business Summary Team Results 5K - Business Summary Team Results 5K - Business Summary Team Results 5K - Business Summary Team Results 5K - UF ROTC Summary Team Results 5K - UF ROTC Summary Team Results 5K - UF ROTC Summary Team Results 5K - Santa Fe Summary Team Results 5K - Alachua Co Schools Summary Team Results 5K - Alachua Co Schools Summary Team Results --- Select Results --- Marathon
Five Points of Life Marathon
Half Marathon
Five Points of Life Half Marathon
Marathon Relay
Five Points of Life Marathon Relay
5K
5 Points 5K
Participant Lookup & Tracking
Age Group/Division All Results
Interactive Version
Place Bib  Name                      Gender City           State Country Clock     Chip      Pace  Age Age        Division Division     
                                                                         Time      Time                Percentage Place                 
===== ==== ========================= ====== ============== ===== ======= ========= ========= ===== === ========== ======== ============ 
1     1555 Zane Grabau               M      Gainesville    FL    US      2:38:47.9 2:38:47.9 6:04  29  77.8       1        M overall    
2     1504 Cole Bataille             M      Winter Haven   FL    US      2:46:09.4 2:46:08.0 6:20  34  74.5       2        M overall    
3     1636 Anonymous Participant     M                           DO      2:55:53.9 2:55:52.2 6:43  37  71.1       3        M overall    
4     1622 Ferit Toska               M      Gainesville    FL    US      3:03:05.3 3:03:02.3 6:59  38  68.6       1        M 35-39      
5     1604 Joel Rich                 M      Gainesville    FL    US      3:10:29.2 3:10:27.5 7:16  48  71.1       1        M mst        
6     1638 Jacinto Fernandez         M      Gainesville    FL    US      3:10:55.6 3:10:53.9 7:17  46  69.8       1        M 45-49      
7     1575 Jack McHugh               M      Gainesville    FL    US      3:22:01.8 3:21:55.7 7:42  20  61.2       1        M 20-24      
8     1542 Andrew Farina             M      Gainesville    FL    US      3:23:27.6 3:23:25.7 7:46  55  70.8       1        M 55-59      
9     1511 Chad Boers                M      Atlanta        GA    US      3:27:27.2 3:27:26.5 7:55  39  60.8       2        M 35-39      
10    1501 Laurent Angibaud          M      Gainesville    FL    US      3:29:17.6 3:29:13.5 7:59  48  64.7       2        M 45-49      
11    1512 Preston Breder            M      Gainesville    FL    US      3:29:42.3 3:29:38.6 8:00  24  58.9       2        M 20-24      
12    1543 Matthew Farina            M      Jacksonville   FL    US      3:30:35.3 3:30:32.2 8:02  22  58.7       3        M 20-24      
13    1625 Chris Van Wert            M      Newberry       FL    US      3:31:25.5 3:31:03.8 8:03  55  68.3       2        M 55-59      
14    1610 Katherine Santostefano    F      Gainesville    FL    US      3:31:23.4 3:31:17.7 8:04  35  64.8       1        F overall    
15    1642 Jack McDermott            M      Tallahassee    FL    US      3:31:40.5 3:31:32.6 8:04  48  64.0       3        M 45-49      
16    1620 Elizabeth Thomas          F      Gainesville    FL    US      3:33:03.5 3:32:40.8 8:07  44  68.0       2        F overall    
17    1559 Evan Gruda                M      Gainesville    FL    US      3:33:19.5 3:33:12.5 8:08  22  57.9       4        M 20-24      
18    1567 Hailey Johnson            F      Gainesville    FL    US      3:35:28.1 3:35:21.6 8:13  24  63.1       3        F overall    
19    1639 Alex Khokhlov             M      Gainesville    FL    US      3:40:01.4 3:39:52.1 8:24  33  56.2       1        M 30-34      
20    1618 John Stricklan            M      Gainesville    FL    US      3:44:29.1 3:44:07.4 8:33  51  62.0       1        M 50-54      
21    1569 Ryan King                 M      Longwood       FL    US      3:45:02.1 3:44:53.7 8:35  38  55.8       3        M 35-39      
22    1518 Jaime Castellanos         M      Gainesville    FL    US      3:48:02.7 3:47:43.3 8:42  46  58.5       4        M 45-49      
23    1513 Soren Brockdorf           M      Jacksonville   FL    US      3:50:20.1 3:49:56.6 8:47  50  59.9       2        M 50-54      
24    1614 Jeff Sievers              M      Clearwater     FL    US      3:50:55.1 3:50:31.6 8:48  48  58.8       5        M 45-49      
25    1611 Gary E. Schultz           M      Alachua        FL    US      3:54:22.8 3:54:18.9 8:57  66  68.3       1        M 65-69      
26    1588 Hiroaki Ninomiya          M      Gainesville    FL    US      3:56:57.2 3:56:50.7 9:02  51  58.7       3        M 50-54      
27    1551 Sean Garrison             M      Winter Garden  FL    US      3:58:50.1 3:58:10.7 9:05  42  54.1       1        M 40-44      
28    1606 Jason Romine              M      Dulles         VA    US      4:00:01.3 3:58:43.9 9:07  39  52.9       4        M 35-39      
29    1615 Steven Sims               M      Gainesville    FL    US      3:58:54.5 3:58:46.5 9:07  43  54.4       2        M 40-44      
30    884  Unknown Partic. 884       M                                   3:58:55.1 3:58:55.1 9:07                 1        No Age Given 
31    1534 Huan Dinh                 M      Gainesville    FL    US      4:00:29.2 4:00:29.2 9:11  44  54.5       3        M 40-44      
32    1562 Juan Hincapie Castillo    M      Gainesville    FL    US      4:01:32.9 4:01:17.0 9:13  27  51.2       1        M 25-29      
33    1589 Mark Ou                   M      Gainesville    FL    US      4:03:37.1 4:03:02.3 9:17  47  55.3       6        M 45-49      
34    1571 Steven Lachnicht          M      Gainesville    FL    US      4:06:44.1 4:06:35.9 9:25  56  58.9       3        M 55-59      
35    1581 Darin Moore               M      Dunedin        FL    US      4:12:02.9 4:11:38.0 9:36  49  54.3       7        M 45-49      
36    1500 Kevin Almanzar            M      Gainesville    FL    US      4:12:22.9 4:11:58.0 9:37  23  49.0       5        M 20-24      
37    1641 Emily Mallalieu           F      Valrico        FL    US      4:12:57.1 4:12:43.0 9:39  32  53.9       1        F 30-34      
38    1564 Zhiguang Huo              M      Gainesville    FL    US      4:13:26.7 4:12:47.0 9:39  29  48.8       2        M 25-29      
39    1576 Sarah McIntosh            F      Gainesville    FL    US      4:14:17.8 4:13:50.6 9:41  25  53.6       1        F 25-29      
40    1552 Kimberly Gates            F      Port St. Lucie FL    US      4:15:14.8 4:14:38.2 9:43  40  55.1       1        F mst        
41    1506 Michael Beckwith          M      Gainesville    FL    US      4:14:51.4 4:14:48.0 9:44  30  48.5       2        M 30-34      
42    1557 Adam Grippin              M      Gainesville    FL    US      4:18:08.1 4:17:47.4 9:50  27  47.9       3        M 25-29      
43    1558 Maddie Grippin            F      Gainesville    FL    US      4:18:08.1 4:17:48.4 9:50  27  52.7       2        F 25-29      
44    1566 Jerry Jenkins             M      Anchorage      AK    US      4:20:18.6 4:19:07.8 9:53  66  61.7       2        M 65-69      
45    1570 Danuta Kubelik            F      Crystal River  FL    US      4:23:18.6 4:23:06.9 10:03 69  77.1       1        F 65-69      
46    1519 Calvin Choi               M      Gainesville    FL    US      4:30:01.9 4:29:42.4 10:18 41  47.4       4        M 40-44      
47    1601 Zachary Radke             M      Newberry       FL    US      4:30:10.4 4:30:10.4 10:19 31  45.7       3        M 30-34      
48    1596 Srinivasa Rao Pinnamaneni M      Tallahassee    FL    US      4:32:11.4 4:31:27.8 10:22 45  48.7       8        M 45-49      
49    1631 Keith Weghorst            M      Nashville      TN    US      4:36:09.2 4:35:13.2 10:30 33  44.9       4        M 30-34      
50    1507 Sharon Beckwith           F      Gainesville    FL    US      4:38:40.7 4:38:16.6 10:37 49  54.9       1        F 45-49      
51    1535 Jamie Dodge               F      Gainesville    FL    US      4:41:09.1 4:40:13.7 10:42 38  49.5       1        F 35-39      
52    1634 Jesse Wiggins             M      Gainesville    FL    US      4:40:44.6 4:40:27.7 10:42 31  44.0       5        M 30-34      
53    1645 Mark Scott                M      Ocala          FL    US      4:41:18.2 4:40:39.9 10:43 49  48.7       9        M 45-49      
54    1623 Joshua Traband            M      Jacksonville   FL    US      4:41:23.5 4:40:56.1 10:43 38  44.7       5        M 35-39      
55    1633 Sarah Whitfield           F      Gainesville    FL    US      4:43:37.9 4:42:29.7 10:47 31  48.1       2        F 30-34      
56    1510 Susan Blake               F      Alachua        FL    US      4:43:36.5 4:42:45.5 10:48 47  52.7       2        F 45-49      
57    1635 David Winchester          M      Gainesville    FL    US      4:44:58.7 4:44:03.0 10:50 39  44.4       6        M 35-39      
58    1628 Jeremy Wade               M      Lutz           FL    US      4:44:54.8 4:44:03.2 10:51 37  44.0       7        M 35-39      
59    1603 Janna Reilly              F      Petaluma       CA    US      4:46:35.4 4:45:42.6 10:54 32  47.6       3        F 30-34      
60    1553 Chantal Germa             F      Ann Arbor      MI    US      4:46:08.7 4:46:04.6 10:55 64  65.5       1        F 60-64      
61    1525 James Cooley              M      Ocala          FL    US      4:50:41.7 4:49:43.4 11:03 40  43.8       5        M 40-44      
62    1579 Beth Meisberger           F      Brooksville    FL    US      4:52:02.5 4:50:50.8 11:06 44  49.7       1        F 40-44      
63    1545 Anonymous Participant     F                           US      4:55:56.7 4:54:46.8 11:15 41  47.9       2        F 40-44      
64    1643 Clinton Rollins           M      Savannah       GA    US      4:58:03.3 4:57:17.3 11:21 55  48.5       4        M 55-59      
65    1533 Missy Dia                 F      Gainesville    FL    US      5:00:26.9 4:59:30.8 11:26 59  58.2       1        F 55-59      
66    1590 Anand Patil               M      Jacksonville   FL    US      5:00:56.7 4:59:52.3 11:27 30  41.2       6        M 30-34      
67    1595 Johnny Phelps             M      Gainesville    FL    US      5:00:57.9 5:00:21.0 11:28 57  48.8       5        M 55-59      
68    1515 Bill Bushue               M      Port Saint Joe FL    US      5:03:19.9 5:02:33.5 11:33 66  52.9       3        M 65-69      
69    1632 Phillip Weil              M      Gainesville    FL    US      5:06:40.2 5:06:07.6 11:41 41  41.8       6        M 40-44      
70    1580 Dennis Meyers             M      Melrose        FL    US      5:08:46.6 5:07:41.5 11:45 54  46.4       4        M 50-54      
71    1587 Andrea Nelson             F      Middleburg     FL    US      5:09:44.4 5:08:33.9 11:47 46  47.8       3        F 45-49      
72    1538 Seth Elsheimer            M      Winter Park    FL    US      5:09:07.5 5:09:03.1 11:48 65  51.3       4        M 65-69      
73    1594 Janet Phelps              F      Gainesville    FL    US      5:10:35.7 5:09:58.8 11:50 52  51.2       1        F 50-54      
74    1598 Keril Poukalov            M      Gainesville    FL    US      5:11:14.8 5:11:01.5 11:52 22  39.7       6        M 20-24      
75    1640 Brandon Cruz              M      Bowling Green  KY    US      5:14:02.3 5:12:22.8 11:55 42  41.2       7        M 40-44      
76    1600 Michelle Priebe           F      Clarksburg     MD    US      5:14:18.8 5:13:10.0 11:57 42  45.4       3        F 40-44      
77    1509 Alva Blake                M      Alachua        FL    US      5:15:06.3 5:14:14.9 12:00 51  44.2       5        M 50-54      
78    1612 Gregory Schwab            M      Gainesville    FL    US      5:16:13.1 5:14:36.9 12:00 34  39.4       7        M 30-34      
79    1586 Isaac Neibaur             M      Gainesville    FL    US      5:19:52.8 5:19:20.2 12:11 37  39.1       8        M 35-39      
80    1585 Ben Murphy                M      Gainesville    FL    US      5:21:44.7 5:20:50.5 12:15 26  38.5       4        M 25-29      
81    1619 Nancy Stuparich           F      Clermont       FL    US      5:22:30.5 5:21:21.3 12:16 57  52.7       2        F 55-59      
82    1548 ronald french             M      norcross       GA    US      5:23:42.2 5:22:26.5 12:18 57  45.5       6        M 55-59      
83    1547 kimberly french           F      norcross       GA    US      5:23:45.4 5:22:29.7 12:19 55  51.1       3        F 55-59      
84    1502 Cameron Barauskis         M      Seminole       FL    US      5:22:59.7 5:22:32.8 12:19 19  38.3       1        M 16-19      
85    1503 Connor Barauskis          M      Seminole       FL    US      5:23:00.6 5:22:34.4 12:19 19  38.3       2        M 16-19      
86    1574 Megan Mackool             F      Gainesville    FL    US      5:25:28.8 5:24:03.0 12:22 21  42.0       1        F 20-24      
87    1591 Rachel Patten             F      Gainesville    FL    US      5:26:34.7 5:25:43.8 12:26 22  41.7       2        F 20-24      
88    1592 Kyle Pennell              M      Gainesville    FL    US      5:26:48.1 5:26:08.3 12:27 34  38.0       8        M 30-34      
89    1544 Rob Faw                   M      Safety Harbor  FL    US      5:28:21.1 5:27:16.2 12:29 64  47.9       1        M 60-64      
90    1523 Ann Connell               F      Spring Hill    FL    US      5:32:18.0 5:31:05.5 12:38 40  42.3       4        F 40-44      
91    1613 Andrew Seddon             M      Billings       MT    US      5:34:43.4 5:33:40.6 12:44 58  44.4       7        M 55-59      
92    1637 Kevan Lamm                M      Gainesville    FL    US      5:35:46.6 5:35:36.4 12:49 40  37.8       8        M 40-44      
93    1528 Rick Cubbedge             M      orange park    FL    US      5:44:35.4 5:43:09.2 13:06 48  39.5       10       M 45-49      
94    1537 Joseph Ellis              M      Gainesville    FL    US      5:44:32.9 5:44:19.5 13:09 22  35.9       7        M 20-24      
95    1532 Judy Delp                 F      Tallahassee    FL    US      5:46:44.5 5:45:03.9 13:10 53  46.5       2        F 50-54      
96    1583 Jess Morey                F      Gainesville    FL    US      5:47:25.5 5:45:54.6 13:12 37  39.9       2        F 35-39      
97    1563 Sam Hunt                  M      Titusville     FL    US      5:47:56.7 5:47:32.4 13:16 21  35.5       8        M 20-24      
98    1516 Theenda (Katie) Caring    F      Nokomis        FL    US      5:53:36.0 5:52:25.3 13:27 57  48.1       4        F 55-59      
99    1561 Robert Higginbotham       M      LaBelle        FL    US      5:57:04.0 5:55:55.0 13:35 29  34.7       5        M 25-29      
100   1536 Kelly Downey              F      Spring Hill    FL    US      5:58:26.0 5:57:13.8 13:38 40  39.2       5        F 40-44      
101   1644 Hema Kumara Mutra         M      Gainesville    FL    US      5:58:36.0 5:57:31.0 13:39 43  36.3       9        M 40-44      
102   1505 Lauren Beato              F      Gainesville    FL    US      6:15:12.0 6:14:30.2 14:18 22  36.3       3        F 20-24      
103   1521 Kathleen Colitz           F      Crystal River  FL    US      6:15:12.0 6:14:30.2 14:18 19  36.4       1        F 16-19      
104   1582 Maria Morales De Lewis    F      Gainesville    FL    US      6:16:50.0 6:15:41.6 14:20 36  36.6       3        F 35-39      
105   1630 Eddie Weeks               M      Silver Springs FL    US      6:19:45.0 6:18:19.3 14:26 62  40.7       2        M 60-64      


Top Male Finisher - Overall
Place Name                  Bib  Age Overall Gender Location           Time      
===== ===================== ==== === ======= ====== ================== ========= 
1     Zane Grabau           1555 29  1       M      Gainesville FL US  2:38:47.9 
2     Cole Bataille         1504 34  2       M      Winter Haven FL US 2:46:08.0 
3     Anonymous Participant 1636 37  3       M        DO               2:55:52.2 


Top Female Finisher - Overall
Place Name                   Bib  Age Overall Gender Location          Time      
===== ====================== ==== === ======= ====== ================= ========= 
1     Katherine Santostefano 1610 35  14      F      Gainesville FL US 3:31:17.7 
2     Elizabeth Thomas       1620 44  16      F      Gainesville FL US 3:32:40.8 
3     Hailey Johnson         1567 24  18      F      Gainesville FL US 3:35:21.6 


Top Male Finisher - Overall Master
Place Name      Bib  Age Overall Gender Location          Time      
===== ========= ==== === ======= ====== ================= ========= 
1     Joel Rich 1604 48  5       M      Gainesville FL US 3:10:27.5 


Top Female Finisher - Overall Master
Place Name           Bib  Age Overall Gender Location             Time      
===== ============== ==== === ======= ====== ==================== ========= 
1     Kimberly Gates 1552 40  40      F      Port St. Lucie FL US 4:14:38.2 

Embed Code

We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy. If you continue to use this site, you consent to use all cookies.