Results For
Independence Triathlon

Quakertown, PA 18951
Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Year 2022 2021 2019
Result Set --- Select Results --- Sprint Age Group
Independence Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Athena
Independence Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Clydesdales
Independence Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Military
Independence Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Paratriathlete
Independence Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Open Relay
Independence Sprint Triathlon Relay
Sprint Aquabike
Independence Sprint Aquabike (Individual)
Olympic Age Group
Independence Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Athena
Independence Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Clydesdales
Independence Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Military
Independence Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Paratriathlete
Independence Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Open Relay
Independence Olympic Triathlon Relay
Olympic Aquabike
Independence Olympic Aquabike (Individual)
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Virtual Race
Virtual Race
Participant Lookup & Tracking --- Select Results --- Olympic Athena
Independence Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Male Relay
Independence Olympic Triathlon Relay (2-3 members)
Sprint Assisted Relay
Independence Sprint Triathlon Relay (2-3 members)
Sprint Male Relay
Independence Sprint Triathlon Relay (2-3 members)
Olympic Collegiate
Independence Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Assisted Relay
Independence Olympic Triathlon Relay (2-3 members)
Olympic Female Relay
Independence Olympic Triathlon Relay (2-3 members)
Sprint Collegiate
Independence Sprint Triathlon (Individual)
Olympic Physically Challenged
Independence Olympic Triathlon (Individual)
Olympic High School
Independence Olympic Triathlon (Individual)
Sprint Age Group
Independence Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Athena
Independence Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Clydesdale
Independence Sprint Triathlon (Individual)
Sprint High School
Independence Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Master Clydesdale
Independence Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Military
Independence Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Novice
Independence Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Physically Challenged
Independence Sprint Triathlon (Individual)
Sprint Female Relay
Independence Sprint Triathlon Relay (2-3 members)
Sprint Co-Ed Relay
Independence Sprint Triathlon Relay (2-3 members)
Sprint Aquabike
Independence Sprint Aquabike (Individual)
Sprint Duathlon
Independence Sprint Duathlon
Olympic Age Group
Independence Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Clydesdale
Independence Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Master Clydesdale
Independence Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Military
Independence Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Novice
Independence Olympic Triathlon (Individual)
Olympic Co-Ed Relay
Independence Olympic Triathlon Relay (2-3 members)
Olympic Aquabike
Independence Olympic Aquabike (Individual)
Participant Lookup & Tracking
Age Group/Division All Results
Interactive Version
Race Placement Team Name                   Bib Number Finish Time Swim Time Swim Pace T1 Time Bike Time Bike Pace T2 Time Run Time Run Pace 
============== =========================== ========== =========== ========= ========= ======= ========= ========= ======= ======== ======== 
1              Team Funno               1:20:58.4   0:16:34   2:12      0:01:37 0:39:28   18.8 mph  0:00:47 0:22:33  7:16     
               Andrew Roth                                                                                                                  
               Emily Hampson                                                                                                                
               Frank Roth                                                                                                                   
2              Finn's Riders            1:28:59.1   0:15:07   2:01      0:02:10 0:42:55   17.4 mph  0:00:59 0:27:48  8:57     
               Julia Loftus                                                                                                                 
               Asher Loftus                                                                                                                 
               Hope Loftus                                                                                                                  
3              Team Lab Rats            1:32:05.6   0:21:49   2:55      0:01:41 0:37:24   19.9 mph  0:00:46 0:30:25  9:47     
               Lindsay Brown                                                                                                                
               Kelly Buss                                                                                                                   
               Cody Herbein                                                                                                                 
4              Youmeher                 1:32:48.4   0:18:11   2:25      0:01:41 0:45:30   16.4 mph  0:00:50 0:26:36  8:34     
               Leigh Anne Cascio                                                                                                            
               Chris Truncale                                                                                                               
               Kristin Delorenzo                                                                                                            
5              The Duff's               1:41:32.1   0:18:27   2:28      0:02:14 0:51:27   14.5 mph  0:00:48 0:28:37  9:13     
               Maria Duffy                                                                                                                  
               Barbara Reily                                                                                                                
               Patty Graefe                                                                                                                 
6              Mt Airy                  1:58:29.8   0:28:57   3:52      0:03:40 0:53:23   14 mph    0:01:07 0:31:24  10:06    
               Lance Johnson                                                                                                                
               Craig Davis                                                                                                                  
               David Rodriguez                                                                                                              
7              Germantown               2:07:38.2   0:32:11   4:17      0:07:22 0:53:40   13.9 mph  0:00:58 0:33:28  10:46    
               Carl Davis                                                                                                                   
               John Graves                                                                                                                  
               Earl Stovall                                                                                                                 
               West Oak Lane            1:47:36.1                       0:19:43 0:53:59   13.8 mph  0:01:10 0:32:44  10:32    
               Gary Hopkins                                                                                                                 
               Marvin Murphy                                                                                                                
               Joe Conner                                                                                                                   

Additional results can be found at https://kineticmultisports.com/results/.

If you continue to use this site, you consent to use all cookies. We use cookies to offer you a better browsing experience. Read how we use cookies and how you can control them by visiting our Privacy Policy.

If you continue to use this site, you consent to use all cookies.