Run to Remember Washington

Sun May 19, 2019 Washougal, WA US 98761 Directions

Results

Timing Services provided by . Questions About Results? Get in touch!

Use the filters boxes below to search results.

Interactive Version
Place Bib  Name                      Gender Clock   Chip    Pace  Age Age        Division Division  Team Name                 
                                            Time    Time              Percentage Place                                        
===== ==== ========================= ====== ======= ======= ===== === ========== ======== ========= ========================= 
1     3042 John Love                 M      1:27:22 1:27:17 6:40  41  69.3       1        M Overall                           
2     3108 David Sherer              M      1:30:15 1:30:12 6:53  39  66.1       2        M Overall                           
3     3088 Charmion Freifeld         F      1:30:39 1:30:36 6:55  43  76.1       1        F Overall                           
4     3019 Jeremy Edmondson          M      1:37:53 1:37:45 7:28  43  62.8       3        M Overall                           
5     3098 Ryan Ritchie              M      1:39:47 1:39:22 7:35  36  59.2       1        M 35-39                             
6     3054 Oxana Perian              F      1:41:07 1:40:59 7:43  39  66.4       2        F Overall                           
7     3063 Michael Shaw              M      1:44:19 1:41:56 7:47  53  65.6       1        M Masters OTHER                     
8     3100 Kim Rybold                F      1:43:11 1:43:08 7:52  36  64.1       3        F Overall                           
9     3083 Don Atwell                M      1:46:05 1:45:59 8:05  48  60.4       1        M 45-49                             
10    3101 Tim Schiffhauer           M      1:46:45 1:46:41 8:09  54  63.3       1        M 50-54                             
11    3030 David Heupel              M      1:47:03 1:46:56 8:10  39  55.8       2        M 35-39                             
12    3071 Brandon Trinidad          M      1:48:41 1:48:34 8:17  37  54.4       3        M 35-39                             
13    3003 Rhiannon Anderson         F      1:48:48 1:48:41 8:18  42  62.9       1        F Masters                           
14    3086 Steven Duffy              M      1:48:50 1:48:44 8:18  51  60.4       2        M 50-54   Rebel Runner's            
15    3074 Josh Weston               M      1:49:16 1:49:05 8:20  39  54.7       4        M 35-39   ORRC                      
16    3052 Bret Olson                M      1:50:12 1:49:23 8:21  44  56.6       1        M 40-44                             
17    3096 Angeles Perez Sanchez     F      1:49:38 1:49:26 8:21  47  65.4       1        F 45-49                             
18    3043 Dylan McCoy               M      1:49:39 1:49:35 8:22  26  53.3       1        M 25-29                             
19    3001 Kelly Adamson             F      1:49:48 1:49:39 8:22  55  71.9       1        F 55-59                             
20    3026 Megan Goodson             F      1:50:56 1:50:48 8:27  48  65.4       2        F 45-49                             
21    3070 Dave Swenson              M      1:52:43 1:52:34 8:36  51  58.4       3        M 50-54   Clark County Running Club 
22    3046 Todd McDaniel             M      1:54:08 1:53:59 8:42  50  57.2       4        M 50-54                             
23    3036 Michael Johnson           M      1:54:06 1:54:00 8:42  32  51.2       1        M 30-34                             
24    3032 Noland Hoshino            M      1:54:46 1:54:22 8:44  54  59.0       5        M 50-54   TRIumph                   
25    3011 Sam Cassese               M      1:55:33 1:55:30 8:49  28  50.5       2        M 25-29                             
26    3015 Chris Crowder             M      1:56:47 1:56:41 8:54  50  55.8       6        M 50-54                             
27    3085 Marilee Carey             F      1:56:48 1:56:42 8:55  50  63.5       1        F 50-54                             
28    3017 Bryan Dainty              M      1:56:59 1:56:44 8:55  47  54.4       2        M 45-49   TRIumph                   
29    3089 Jamie Hahn                F      1:57:09 1:57:02 8:56  38  57.0       1        F 35-39                             
30    3058 Eric Reichenbach          M      1:58:01 1:57:41 8:59  61  61.2       1        M 60-64                             
31    3049 Jeremiah Moffitt          M      1:58:21 1:58:07 9:01  43  52.0       2        M 40-44                             
32    3050 Joshua Moffitt            M      1:58:22 1:58:08 9:01  40  50.8       1        M Clydes                            
33    3106 Wendy Low                 F      1:58:28 1:58:15 9:02  53  65.0       2        F 50-54                             
34    3045 Jim McCoy                 M      2:00:33 2:00:28 9:12  51  54.6       7        M 50-54                             
35    3066 Nathan Smith              M      2:01:38 2:01:24 9:16  37  48.7       5        M 35-39                             
36    3095 Jennifer Parrish          F      2:01:58 2:01:39 9:17  46  58.3       3        F 45-49                             
37    3013 PO Chuang                 M      2:02:26 2:02:18 9:20  48  52.4       3        M 45-49                             
38    3094 Hannah Pappas             F      2:02:46 2:02:38 9:22  43  56.2       1        F 40-44                             
39    3067 Robert Snyder             M      2:02:57 2:02:52 9:23  48  52.1       4        M 45-49   OTHER                     
40    3110 Shannon Mitchell          F      2:03:54 2:03:49 9:27  41  54.8       2        F 40-44                             
41    3072 Angela Vandehey           F      2:04:39 2:04:27 9:30  40  54.2       3        F 40-44                             
42    3099 Susan Rosengren           F      2:05:14 2:04:54 9:32  52  60.8       3        F 50-54                             
43    3051 Tiffany Nguyen            F      2:05:22 2:05:16 9:34  37  53.0       2        F 35-39                             
44    3091 Courtney Hunt             F      2:05:35 2:05:28 9:35  27  52.0       1        F 25-29                             
45    3102 Amanda Thorsen            F      2:05:40 2:05:30 9:35  39  53.4       3        F 35-39                             
46    3020 James Emerton             M      2:06:14 2:06:02 9:37  41  48.0       3        M 40-44                             
47    3053 Kelly Parkhill            F      2:17:02 2:08:03 9:46  50  57.9       4        F 50-54   OTHER                     
48    3077 Kristal Wilson            F      2:09:04 2:08:49 9:50  53  59.7       5        F 50-54   OTHER                     
49    3037 Yelena Kalkina            F      2:11:23 2:11:12 10:01 44  53.0       4        F 40-44                             
50    3022 Heather Gaines            F      2:11:56 2:11:49 10:04 30  49.5       1        F 30-34   Vancouver Run Grub Chug   
51    3080 Richard (rick) Wuitschick M      2:12:47 2:12:37 10:07 64  55.9       2        M 60-64                             
52    3082 Derek Atwell              M      2:12:59 2:12:54 10:09 28  43.9       3        M 25-29                             
53    3064 Daisha Smith              F      2:14:04 2:13:54 10:13 35  49.2       4        F 35-39   Clark County Running Club 
54    3035 Emmanuelle Jarmon         F      2:14:17 2:14:06 10:14 47  53.4       4        F 45-49                             
55    3006 Melinda Becker            F      2:18:03 2:14:19 10:15 35  49.0       5        F 35-39                             
56    3057 Lori Reed                 F      2:14:59 2:14:42 10:17 49  54.4       5        F 45-49   TRIumph                   
57    3059 Bill Roller               M      2:15:02 2:14:51 10:18 59  52.4       3        M 60-64                             
58    3090 Roger Herndon             M      2:15:52 2:15:39 10:21 71  58.8       1        M 70-74                             
59    3078 Bob Winchester            M      2:17:04 2:16:55 10:27 58  51.1       1        M 55-59                             
60    3084 Alice Awwad               F      2:18:47 2:18:16 10:33 55  57.0       2        F 55-59   Clark County Running Club 
61    3092 Mechele Knable            F      2:18:59 2:18:49 10:36 56  57.5       3        F 55-59                             
62    3034 Andrea Jackson            F      2:19:53 2:19:44 10:40 44  49.7       5        F 40-44                             
63    3062 Praveen Sharabu           M      2:20:14 2:20:03 10:41 52  47.3       8        M 50-54                             
64    3044 J Michael McCoy           M      2:22:01 2:21:56 10:50 69  55.0       1        M 65-69                             
65    3056 Mona-Lisa Pinkney         F      2:22:27 2:22:14 10:51 56  56.2       4        F 55-59                             
66    3107 Terree Marvin             F      2:22:28 2:22:18 10:52 59  58.4       5        F 55-59                             
67    3109 Constance Cooke           F      2:22:28 2:22:28 10:53 63  61.6       1        F 60-64                             
68    3009 Nicole Brewer             F      2:23:46 2:23:35 10:58 34  45.7       2        F 30-34   Moms Run this Town        
69    3093 Anthony Leigh             M      2:23:49 2:23:37 10:58 31  40.7       2        M 30-34                             
70    3008 Jodi Bodenhamer           F      2:27:38 2:27:25 11:15 43  46.8       1        F Athena                            
71    3031 Jina Horton               F      2:29:19 2:29:10 11:23 40  45.2       6        F 40-44                             
72    3040 Scott Kornish             M      2:29:19 2:29:11 11:23 50  43.7       9        M 50-54                             
73    3048 Justin Mitchell           M      2:29:41 2:29:25 11:24 43  41.1       4        M 40-44   Half Fanatics             
74    3097 Carla Pletsch             F      2:32:20 2:31:46 11:35 49  48.3       6        F 45-49                             
75    3014 Teresa Coy                F      2:32:20 2:31:47 11:35 60  55.5       2        F 60-64                             
76    3073 Corina Waggoner           F      2:32:08 2:31:55 11:36 35  43.3       6        F 35-39   Half Fanatics             
77    3012 Kira Cazenave             F      2:33:52 2:33:40 11:44 27  42.4       2        F 25-29                             
78    3023 Phil Gibbs                M      2:40:54 2:40:32 12:15 43  38.3       2        M Clydes  OTHER                     
79    3016 Brian Cunningham          M      2:42:26 2:42:18 12:23 61  44.4       4        M 60-64                             
80    3018 Arthur Eckhardt           M      2:46:51 2:46:45 12:44 42  36.5       5        M 40-44   Half Fanatics             
81    3105 Gary Baldwin              M      2:51:58 2:51:35 13:06 72  47.0       2        M 70-74                             
82    3060 Steven Sandor             M      3:01:13 3:01:07 13:50 78  49.1       1        M 75-79                             
83    3010 Heidi Burns               F      3:04:30 3:04:19 14:04 47  38.9       2        F Athena                            
84    3069 Jordan Surovic            F      3:05:27 3:05:15 14:08 25  35.2       3        F 25-29                             
85    3076 Rhonda Wills              F      3:12:13 3:11:55 14:39 63  45.7       3        F 60-64   ORRC                      


Top Male Finisher - Open
Place Name             Bib  Age Overall Gender Time    
===== ================ ==== === ======= ====== ======= 
1     John Love        3042 41  1       M      1:27:17 
2     David Sherer     3108 39  2       M      1:30:12 
3     Jeremy Edmondson 3019 43  4       M      1:37:45 


Top Female Finisher - Open
Place Name              Bib  Age Overall Gender Time    
===== ================= ==== === ======= ====== ======= 
1     Charmion Freifeld 3088 43  3       F      1:30:36 
2     Oxana Perian      3054 39  6       F      1:40:59 
3     Kim Rybold        3100 36  8       F      1:43:08 


Top Male Finisher - Masters
Place Name         Bib  Age Overall Gender Time    
===== ============ ==== === ======= ====== ======= 
1     Michael Shaw 3063 53  7       M      1:41:56 


Top Female Finisher - Masters
Place Name              Bib  Age Overall Gender Time    
===== ================= ==== === ======= ====== ======= 
1     Rhiannon Anderson 3003 42  13      F      1:48:41 


Top Male Finisher - Clydesdale
Place Name           Bib  Age Overall Gender Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ======= 
1     Joshua Moffitt 3050 40  32      M      1:58:08 
2     Phil Gibbs     3023 43  78      M      2:40:32 


Top Female Finisher - Athena
Place Name            Bib  Age Overall Gender Time    
===== =============== ==== === ======= ====== ======= 
1     Jodi Bodenhamer 3008 43  70      F      2:27:25 
2     Heidi Burns     3010 47  83      F      3:04:19 


M 25-29
Place Name         Bib  Age Overall Gender Time    
===== ============ ==== === ======= ====== ======= 
1     Dylan McCoy  3043 26  18      M      1:49:35 
2     Sam Cassese  3011 28  25      M      1:55:30 
3     Derek Atwell 3082 28  52      M      2:12:54 


M 30-34
Place Name            Bib  Age Overall Gender Time    
===== =============== ==== === ======= ====== ======= 
1     Michael Johnson 3036 32  23      M      1:54:00 
2     Anthony Leigh   3093 31  69      M      2:23:37 


M 35-39
Place Name             Bib  Age Overall Gender Time    
===== ================ ==== === ======= ====== ======= 
1     Ryan Ritchie     3098 36  5       M      1:39:22 
2     David Heupel     3030 39  11      M      1:46:56 
3     Brandon Trinidad 3071 37  12      M      1:48:34 


M 40-44
Place Name             Bib  Age Overall Gender Time    
===== ================ ==== === ======= ====== ======= 
1     Bret Olson       3052 44  16      M      1:49:23 
2     Jeremiah Moffitt 3049 43  31      M      1:58:07 
3     James Emerton    3020 41  46      M      2:06:02 


M 45-49
Place Name         Bib  Age Overall Gender Time    
===== ============ ==== === ======= ====== ======= 
1     Don Atwell   3083 48  9       M      1:45:59 
2     Bryan Dainty 3017 47  28      M      1:56:44 
3     PO Chuang    3013 48  37      M      2:02:18 


M 50-54
Place Name            Bib  Age Overall Gender Time    
===== =============== ==== === ======= ====== ======= 
1     Tim Schiffhauer 3101 54  10      M      1:46:41 
2     Steven Duffy    3086 51  14      M      1:48:44 
3     Dave Swenson    3070 51  21      M      1:52:34 


M 55-59
Place Name           Bib  Age Overall Gender Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ======= 
1     Bob Winchester 3078 58  59      M      2:16:55 


M 60-64
Place Name                      Bib  Age Overall Gender Time    
===== ========================= ==== === ======= ====== ======= 
1     Eric Reichenbach          3058 61  30      M      1:57:41 
2     Richard (rick) Wuitschick 3080 64  51      M      2:12:37 
3     Bill Roller               3059 59  57      M      2:14:51 


M 65-69
Place Name            Bib  Age Overall Gender Time    
===== =============== ==== === ======= ====== ======= 
1     J Michael McCoy 3044 69  64      M      2:21:56 


M 70-74
Place Name          Bib  Age Overall Gender Time    
===== ============= ==== === ======= ====== ======= 
1     Roger Herndon 3090 71  58      M      2:15:39 
2     Gary Baldwin  3105 72  81      M      2:51:35 


M 75-79
Place Name          Bib  Age Overall Gender Time    
===== ============= ==== === ======= ====== ======= 
1     Steven Sandor 3060 78  82      M      3:01:07 


F 25-29
Place Name           Bib  Age Overall Gender Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ======= 
1     Courtney Hunt  3091 27  44      F      2:05:28 
2     Kira Cazenave  3012 27  77      F      2:33:40 
3     Jordan Surovic 3069 25  84      F      3:05:15 


F 30-34
Place Name           Bib  Age Overall Gender Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ======= 
1     Heather Gaines 3022 30  50      F      2:11:49 
2     Nicole Brewer  3009 34  68      F      2:23:35 


F 35-39
Place Name           Bib  Age Overall Gender Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ======= 
1     Jamie Hahn     3089 38  29      F      1:57:02 
2     Tiffany Nguyen 3051 37  43      F      2:05:16 
3     Amanda Thorsen 3102 39  45      F      2:05:30 


F 40-44
Place Name             Bib  Age Overall Gender Time    
===== ================ ==== === ======= ====== ======= 
1     Hannah Pappas    3094 43  38      F      2:02:38 
2     Shannon Mitchell 3110 41  40      F      2:03:49 
3     Angela Vandehey  3072 40  41      F      2:04:27 


F 45-49
Place Name                  Bib  Age Overall Gender Time    
===== ===================== ==== === ======= ====== ======= 
1     Angeles Perez Sanchez 3096 47  17      F      1:49:26 
2     Megan Goodson         3026 48  20      F      1:50:48 
3     Jennifer Parrish      3095 46  36      F      2:01:39 


F 50-54
Place Name            Bib  Age Overall Gender Time    
===== =============== ==== === ======= ====== ======= 
1     Marilee Carey   3085 50  27      F      1:56:42 
2     Wendy Low       3106 53  33      F      1:58:15 
3     Susan Rosengren 3099 52  42      F      2:04:54 


F 55-59
Place Name           Bib  Age Overall Gender Time    
===== ============== ==== === ======= ====== ======= 
1     Kelly Adamson  3001 55  19      F      1:49:39 
2     Alice Awwad    3084 55  60      F      2:18:16 
3     Mechele Knable 3092 56  61      F      2:18:49 


F 60-64
Place Name            Bib  Age Overall Gender Time    
===== =============== ==== === ======= ====== ======= 
1     Constance Cooke 3109 63  67      F      2:22:28 
2     Teresa Coy      3014 60  75      F      2:31:47 
3     Rhonda Wills    3076 63  85      F      3:11:55 

Embed Code